Oyun

Tanzia

Tanzia incelemesi için en güzel blog yazısı... Tanzia oyunu hakkında ve diğer rpg oyunlar hakkında ufak eleştiriler yaptım.

RPG türündeki Indie oyun sayısı bir hayli çoğalmakta. Hatta öyle ki, şuanda incelemem için biriken oyunlardan 7’si RPG yani Rol Yapma Oyunu. Peki bu Tanzia nasıl bir oyun, diğerlerinden farkı ne? Tamamını Tanzia İncelemesi  yazımda bulacaksınız.

O zaman başlayalım. Öncelikle erken erişim oyunu olduğunu söylemeliyim. Yani yaptığım eleştirilerin tamamı yapıcı nitelikte. Oyun ufak boyutta. Bu ilk başta beni gerdi. Çünkü RPG dediğimiz tür, açık dünyada ağır diyalogların ve ara geçiş videolarının olduğu bir oyun türü. Bu oyunun asıl mevzusu yeteneklerin ve büyülerin de kullanıldığı comic tarzda (tam olarak Türkçeleştiremedim ama çizgi roman havasında bir şeyler olarak açıklayayım) ilk RPG olması. Özellikle ara geçiş sahneleri, diyalogların bir bölümü ve öğretici açıklamalarının bir kısmı comic tarzda aktarılıyor.

Oyunda 10 adet yeteneğimiz var. Bunların yanına büyü de eklemişler -ki çok hoş olmuş-, o da yetmemiş bir de envantere ayrı bir bölüm olarak koydukları ekran ile simyacılık yapabiliyoruz. Yani o iksir senin, bu iksir benim, takılıyoruz oyunda. Satıcı arkadaşlardan yeni iksirler de alabiliyoruz.

Tanzia isimli bu oyunda para sistemi ve deneyim sistemi var. Aslında bu kısım baya standart. Ancak simya kısmını iyi kullanmanız gerekiyor, yoksa flamingolar bile tek atıyor 🙁 Oyunun grafikleri şahane, ara geçişleri bahsettiğim çizgi roman havasında. Ayrıca oyun kumandası desteği de var. Haritası çok güzel, Lagoon, Köy gibi isimlendirmelere sahip. Ayrıca bulut depolama desteği var, yani attığınız her adım kaydediliyor.

Beni en çok şaşırtan böyle bir oyunun sadece tek kişilik moda sahip olması. Tamam, belki insanlarla savaşmamızı istemiyorsunuz. Ancak ufak bir co-op modu yapılsaydı yine de harika olurdu. Yine en büyük sıkıntı kısıtlı oynama süresi diyebilirim. Hani genel quest (görev) mantığı olduğu için ve yan görevlerle de desteklenmediği için, bir süreden sonra ben niye oynuyorum lan bu oyunu diyebilirsiniz.

Son olarak sizi ekran görüntüleri ile baş başa bırakayım. Diğer oyun incelemeleri için ve oyunlar hakkında blog yazılarım için blog siteme abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın. Bir sonraki oyun incelemesinde görüşmek üzere 🙂

 

0%

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu