Rehber

Teamspeak Nedir? Ayrıntılı Teamspeak 3 Rehberi

Teamspeak nedir, ne değildir gibi bilgileri de bulunduran Teamspek 3 nasıl kullanılır sorusuna cevap da veren hem bilgi hem rehber odaklı bir içerik yazmaya karar verdim. Teamspeak 3 hakkında tüm bilgiler, ipuçları ve sunucu kiralama konusu ile ilgili bilgiler için okumaya devam edin.

Teamspeak nedir, ne değildir gibi bilgileri de bulunduran Teamspek 3 nasıl kullanılır sorusuna cevap da veren hem bilgi hem rehber odaklı bir içerik yazmaya karar verdim. Teamspeak 3 hakkında tüm bilgiler, ipuçları ve sunucu kiralama konusu ile ilgili bilgiler için okumaya devam edin.

Teamspeak 3 nedir?

Öncelikle Teamspeak 3 bir sesli iletişim programı. Online oyun oynayanların vazgeçilmezi olan bu program ile ping sorunu yaşamadan takım arkadaşlarınızla iletişim kurabilirsiniz. Teamspeak 2’nin ardından çıkan ve daha net ses deneyimi sunan bu program ile birlikte bir çok yeni özelliğe de kavuştuk. Kısaca TS ya da TS3 de denilen bu program, bir sunucuya bağlanır ve tüm veri alışverişini bu sunucu üzerinden gerçekleştirir. Yani biz konuştuğumuzda önce ses bilgisayarımızdan sunucuya gönderilir ve bu sunucudan odadaki diğer insanların bilgisayarlarına aktarılır. En basit şekilde tarifi bu. Şimdi biraz kullanımından bahsedelim.

Teamspeak 3 Kullanımı

Size yukarıdaki görsel üzerinden her şeyi anlatayım. 3 bölüm görüyorsunuz. İlki odaların olduğu, ikincisi sağ taraftaki bilgi bölümü ve üçüncüsü alt taraftaki sohbet bölümü. Öncelikle bu üçüncü yazılı sohbet bölümüne bakalım. Sekmelerden ilki Teamspeak’teki herkesin görebileceği sohbet penceresi, diğeri bir odaya girdiğinizde altta konuşma gerçekleştirebileceğiniz o odanın chat odası oluyor. Oldukça basit bir kullanımı var. İlk bölüm odaların olduğu bölüm, burada oda değiştirebilir, odadakileri görebilir ve kimin sesinin açık olduğunu gözlemleyebilirsiniz. İkinci bölüm ise üstteki sunucu bannerı ve alttaki de odaya ait bilgiler.

Audio Codec dediği şey o odanın ses codec bilgisi. Ben Opus Music yaptığım zaman müzik iletimi için optimizasyon yapılıyor odada. Opus Voice dersem sesli konuşma için oldukça kaliteli hale getiriliyor. Diğer codecler ise daha zayıf bağlantılar için ideal. Bu Opus codecler veri iletimi ile sağlanan ses boyutunu oldukça arttırıyor.

Gelelim yukarıdaki sekmelere. Connections yani Bağlantılar, bir sunucuya bağlanmaya, bağlantıyı kesmeye ya da programınızdaki kayıtlı sunucu listesine erişiminizi sağlıyor. İkinci sekme olan Bookmarks, Kaydedilenler ya da Sık Kullanılanlar olarak çevrilebilir. Burada istediğiniz sunucu adreslerini sonradan unutmamak için kaydedebiliyorsunuz. Self, kendiniz ile ilgili basit seçenekleri yapabildiğiniz sekme. Burada nickinizi değiştirebilir ya da mikrofon ve kulaklığınız için hazırladığınız profiller arası geçiş yapabilirsiniz.

Permissions o sunucu için izinler ve izin ayarlarını barındırır. Ayarları düzenlemek için sunucu sahibi ya da sunucuda yetkili olmanız gerekir. Privelege Keys mevzusu da şu; diyelim adminsiniz ve privelege keys’ten bir anahtar oluşturup not defterine kaydettiniz. Sonra format attınız bilgisayarınıza ya da başka bir bilgisayardan bağlandınız. O yetkiyi Use Privelege Keys seçeneğinden oluşturduğunuz kod ile geri alabiliyorsunuz.

Teamspeak 3 Ayarları

Teamspeak 3 ayarları nasıl yapılır?

Ayarlarda Application, uygulama ile ilgili ayarları barındırır. Burada Advanced permissions system yazan yere tik atarsanız, daha önce bahsettiğim Permissions ayarları için ince ayar yapabilme imkanınız olur. Ancak öğrenmesi zor, onu en baştan söyleyeyim. myTeamSpeak yazan yer, Teamspeak için oluşturduğunuz hesap ayarlarını yapabileceğiniz yerdir. Playback, hoparlör ya da kulaklık için yani dinleme fonksiyonu için ayarlar sunar. Capture ise mikrofonunuz ile ilgili her şeyi barındıran bölüm. Design, tasarım ayarları sekmesidir. Addons eklentiler, hotkeys kısayollar, whisper ise Teamspeak üzerinden diğer odadaki arkadaşlarınıza fısıldama özelliği ile ilgili ayarları içeriyor. Downloads dosya indirme ayarları, chat alttaki sohbet bölümü ile ilgili ayarlar, security güvenlik ayarları ve mesagges siz yokken aldığınız mesajlarla ilgili ayarları barındırıyor.

Bu ayarları tek tek anlatmak zor. Ancak bana en çok sorulan soruyu ve istenilen yardımı söyleyeyim. Teamspeak ses algılama olayı. Yani oyunda en zor durumdayken bile tuşa basarak konuşmanızı engelleyip doğrudan sese duyarla hale getirme.

Teamspeak 3 Otomatik Ses Algılama

Burada Push-To-Talk olayı bas konuş. Countinous Transmission dediği şey sürekli ses iletimi. Voice Activation Detection ise ses algılama mevzusu. Aşağıda bir cetvel var. Burada ses algılama eşiğini kendiniz deneyerek seçmelisiniz. Böylece hışır hışır sesleri engelleyebilirsiniz. Benim ayarlarım bu şekilde.

Teamspeak 3 nereden alınır?

Teamspeak 3 sunucu kiralama için yıllardır Climbhost firmasını kullanıyordum. Ancak kurumsal yaklaşımdan çok çok uzaktalar. Sunucuları yurt dışında ama oldukça kaliteli ancak destek birimleri ile sorun yaşayabilirsiniz. Yani sizin iyi niyetinizi görmeyebilirler. Bu yüzden tavsiye etmiyorum. Climbhost hakkında yorumlar da, diğer TS3 sunucusu sağlayan firmalar hakkında yorumlar ve şikayetler de yakında burada olacak. Ek olarak buraya alternatif olması açısından bir kaç şirketi deyakın zamanda ekleyeceğim.

Eğer Teamspeak ile ilgili sorunuz varsa, bana iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere hoşçakalın!

7 Yorum

    1. Eğer sunucu size aitse her türlü Teamspeak 3. Ancak başkasına ait bir sunucuda açılmış Teamspeak 3 hostingi varsa, yazışmalarınız ve parolalarınız üçüncü kişilerin eline geçebilir.

    1. Güncel sunucular güncel client ile girebildiğiniz sunucular. Sanırım belirli bir versiyonun altındaki sunucular için artık lisans ücreti almıyor Teamspeak firması. Bu yüzden de bu sunucular daha ucuza kiralanıyor olabilir.

  1. Climbhost’un reklamını yapıyosun. Objektif değerlendirmen gerekirse satın almaya değermi? Müzik botları da var hem de direkt youtube’den link verebiliyosun

  2. Teamspeak 5 çıkacak fikrin var mı? İçeriği güncelleyecek misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu