Oyun İncelemeleri

The Pedestrian İncelemesi

Harika bir fikir, mükemmel grafikler ve ustaca bulmacalar! The Pedestrian Türkçe incelemesi sizlerle.

Oyun incelemeleri içeriklerine verdiğim kısa aranın ardından The Pedestrian ile devam ediyorum. Size bu oyunu özellikle grafikleri için sunmak istiyorum. Türkçe içerik de pek bulamadığım için satın alacak arkadaşlarım için belki işe yarayacak bilgiler sunabilirim.

The Pedestrian Hakkında Kısa Bilgiler

The Pedestrian henüz bu sene çıkmış mükemmel atmosfere sahip bir bulmaca oyunu. Steam’de 32 TL’lik fiyat etiketine sahip oyun %91 oranında başarılı bulunmuş. Skookum Arts tarafından geliştirilip yayınlanan oyun, 2 boyutlu bir karakterin kaçış hikayesini konu alıyor. Bu kaçış boyunca çeşitli bulmacalar ile karakteri ilerletebiliyorsunuz. Aslında basit bir mantığın üzerine kurgulanmış güzel bir sanat eseri. Ancak inceleme notunda da değineceğim gibi eğlence konusunda biraz sınırlı kalıyor.

The Pedestrian Başlangıç Ekranı

Yazı Tahtasında Başlayan Hikaye

Yazı tahtasına çizilmiş bir karakterle başlıyor hikaye. Tahtadan kurtulup ilerlediğiniz zaman bir mantar panoya, oradan bir post-it ya da not defterine geçiş yapıp duruyorsunuz. Yani aslında oyun platformunuz bu ekranların içerisinde oluyor. Bunun dışındaki tüm grafikler aslında sunumun güzelliği.

Genelde tutorial olarak televizyon ekranları kullanılmış. Burada öğreticiler ve tuş bilgileri yer alıyor.

The Pedestrian Gameplay

İlk başlarda sadece kapıdan kapıya geçerken, ilerledikçe farklı bulmacalarla donatılmış sahnelerin içerisine giriyorsunuz. Yeri geliyor A4 kağıtlarının yerlerini değiştiriyor ve kapıları birleştiriyorsunuz, yeri geliyor anahtar bulup bölümü ilerletiyorsunuz. Tahmin edebileceğiniz üzere bulmaca yapısı gittikçe zorlaşan bir yapıda. İlk 15 dakika kadar gayet basit şekilde ilerleyebilirsiniz. Ancak ondan sonra ufaktan beyin yakmaya başlıyor 🙂

The Pedestrian Oyun İçi

The Pedestrian içerisindeki platformlar gittikçe büyüyor, merdiven ya da açılır kapanır kollar gibi ekstra geçişler geliyor ve deneme yanılmalar başlıyor. Özellikle 5-6 kağıt içerisinde gezdiğiniz bölümler zorlayıcı. Ancak genel anlamda o kadar da zor bir oyun değil. Zekamı geliştireyim diye oynamaktan ziyade arkanıza yaslanıp keyifle oynayabileceğiniz, atmosferinden keyif alabileceğiniz bir oyun. Ekran görüntülerinde de görebileceğiniz üzere grafiklerin tamamı size keyif vermek adına orada. Yani oyunun teması dışında hiç bir şeye yaramıyor.

The Pedestrian Steam

Oyunun Steam mağazasında dahi 2 paragrafla anlatılan bir oyun olduğu için benim de üzerine söyleyebileceğim çok fazla bir şey yok 🙂 Oyun özellikle Şubat sonuna kadar fazlaca güncelleme almış. Ancak bu güncellemelerin bir çoğu hata giderme ve platform genişletme amacıyla gerçekleşmiş. Apple MacOS Catalina güncellemesi ise aldığı son güncelleme olmuş.

Grafiklerden bu kadar söz etmişken sizlere ayarlar ekranını da göstereyim. Ayarlar oldukça basit ve yine temaya uygun şekilde tasarlanmış.

The Pedestrian Ayarlar

Eğer oyun indirime girerse kesinlikle kütüphanenize eklemenizi tavsiye ederim. Ancak dediğim gibi yüksek eğlence ve zor bulmacalar arıyorsanız size maalesef ki uygun değil. Bir sonraki oyun incelemeleri içeriğinde görüşmek üzere, hoşçakalın!

The Pedestrian satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

https://store.steampowered.com/app/466630/The_Pedestrian/

İnceleme Puanı

Steam Puanı - 90%
Oynanabilirlik - 92%
Özgünlük - 95%
Eğlence - 66%
Grafik - 81%

85%

Puan

Oyun harika bir atmosferde geçen sıradan bir bulmaca oyunu. Oynanabilirlik, eğlence ve atmosfer konusunda bir bulmaca oyunundan çok daha fazlasını sunsa da, tekrar eden yapısıyla bir süreden sonra insanı sıkabiliyor.

Bir Yorum

  1. Ben suana kadar bir çok oyun oynadım. Csgo lol GTA 5 pubg sniper ghost warior gibi ama daha oynamak istediğim çok oyun var ve anlamıyordum . Sonra Ucuz oyun sayfası bı keşfettim gerçekten çok guvenilirler öneririm .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu