Gezi Blogu

Trenle Seyahat

Bugün sizler için uzun süreli tren yolculuklarını araştırdım. Kars Ekspresi ve kuzey ekspresi gibi tren seyahat programlarınız için rehber.

Trenle seyahat en özlem duyduğum şeylerdendi. Çocukluğumun yarısı sanki trenlerde geçmiş gibi… Şaka bir yana ailemle İstanbul’dan Kırıkkale’ye sık tren ile seyahat ederdik. Yataklısı, yemeklisi derken uzun tren yolculuklarını çok fazla yaşamış birisi olarak uzun zamandır binmiyordum. Biraz araştırdım nereleri var, insanlar hangi tren seyahatlerinden keyif alıyor diye. Sizlerle de paylaşmak istedim.

Son zamanlarda baya popüler bir rota oldu Kars. Yani Doğu Ekspresi… Biz evde yokuz gibi bloggerlardan tutun da, sosyal medya fenomeni Kemal Ekşioğlu’na kadar herkesin tavsiye ettiği bir rota. Biraz araştırayım dedim neymiş, ne değilmiş. Oldukça uzun bir yolculuk. Ankara’dan Kars’a çift yönlü olarak her gün yapılıyor ve tamı tamına 24 saat sürüyor. Özellikle bu tren seyahatinin kış aylarında yapılması tavsiye ediliyor. Eskiden İstanbul’dan Kars’a yapılıyormuş. Ancak bu hatın hızlı tren olarak değiştirilmesiyle yalnızca Ankara’dan kalkar olmuş.

Dünya çapında popüler rotaları da araştırdım. Bunardan en popüleri ise Moskova’dan hareket eden ve tam 15 gün sonra Vladivostok istasyonuna giriş yapan Trans Sibirya Ekspresi. 10650 km yani Dünya’nın yaklaşık 3’te 1’i… Ayrıca trenle seyahate başladığınız ilk andan itibaren tam 8 farklı saat dilimi geçiyorsunuz. Farklı kategorilerde vagonlarıyla birbirinden lüks trenler çalışıyor bu hat üzerinde. Ekonomik tercihler de yapabilirsiniz tabi ki fakat 15 günlük bir yolculuğun konforu da önemsenmeli. Özellikle gold kategorili Trans Sibirya trenlerinin odalarında klima, led ekran, duş ve saç kurutma makinesi dahi bulunuyor.

Tüm bu tren seyahat mevzusunda ise dikkat etmeniz gereken şeylerin başında “imkanlar” bulunuyor. Örneğin Türkiye’de gerçekleştireceğiniz Doğu Ekspresinde maalesef yolun fazlaca bir bölümünde internetiniz çekmeyecektir. Ayrıca bazı vagonlarda ve sınıflarda priz imkanı bulamayabilirsiniz. Yine seyahat amacınız çok önemli. Eğer fotoğraflar çekip, bol bol güzel manzara seyredecekseniz evet Doğu Ekspresi iyi bir tercih. Fakat ben bazı yerlerde trenden inip konaklayayım diyecekseniz Trans Sibirya Treni gibi uzun süreli yolculukları ve özel tur şirketlerinin düzenlediği etkinliklere bakmanızı öneririm.

Trenle seyahat eminim seyahat etmeyi seven herkes için hoş bir fikir. Ancak hemen hemen tüm bu seyahatler çok fazla süre tutmakta ve çalışma hayatı içinde maalesef sadece bir fikir ya da hayal olarak kalmakta. Umarım sizler bu hayallerinizi gerçekleştirirsiniz.

0%

Etiketler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı