Alışveriş Blogu

Türkiye’de Cosplay Malzemeleri Bulmak

Cosplay sayısı git gide artarken, bu talebi karşılayabilecek girişim sayısı ne yazık ki sınırlı. Cosplay malzemeleri, cosplay kıyafetleri ve cosplay aksesuarları gibi önemli cosplay alışverişi öğelerini tek bir mağazadan satın almak isterdim.

Ülkemizde yayılan alt kültürlerle beraber oyun ve e-spor da çok yüksek bir ivme ile kitle hacmini büyütmekte. Ancak her zaman talep ile arz aynı oranda büyümeyebiliyor. Daha önce Türkiye’de cosplay yapmak isminde bir yazı yazmıştım. Eğer cosplay mevzusu hakkında bir bilginiz yoksa, öncelikle o içeriğe göz atmanızı öneriyorum. Türkiye’de cosplay yapmanın en önemli unsurlarından bir tanesi de malzemeler. Bir cosplay için cosplay kıyafetleri ya da cosplay malzemeleri bulmak büyük bir sorun olabiliyor.

Öncelikle temele inelim. Bir cosplay yapım aşamasında en önemli unsur malzeme dedik. Burada ilk olarak cosplayini yapacağımız karakterlerin kıyafeti, ikincil olarak aksesuarları ve üçüncü olarak silahı ya da kılıç tarzı ekipmanları. İlk kısımdan başlayalım. Cosplay kıyafetleri genellikle hazır olarak satılmıyor. Zaten hazır olarak satın almak isteyen cosplayer da yok diyebilirim. Burada ilk işimiz kumaşları bulmak. Sonrasında dikim. Buraya kadar öne çıkan ana unsur yeteceğimiz ve el becerimiz. Ancak bundan sonrasında sorunlar büyüyebiliyor. Cosplay kıyafetleri neyle tamamlanacak? Tabi ki cosplay aksesuarları ile… O zaman cosplay aksesuarlarına bakalım dedim ama öyle bir şey yok. Aslında bir kaç sitede bir şeyler var. Ancak yine yetersiz. Ben cosplayer olsam şahsen tüm alışverişimi tek bir mağazadan yapabilmeyi isterdim. Cosplay malzemeleri dediğiniz şeyler kumaş, tutkal, dikiş takımı, strafor köpük, mukavva, şapka ya da maske gibi hazır ürünler, bolca boya, makyaj malzemeleri ve son olarak hazır cosplay aksesuarları.

İlgili Blog İçerikleri

Oyun sektörünün her alanında girişim varken burada henüz büyük bir adım atılmamış. Açıkçası arz, talebin yanında oldukça sınırlı kalıyor diyebilirim. Cosplay malzemeleri en az 3-4 mağazadan toplanıyor. Ülkemizde oyun kültürü artık restoranlara kadar girmişken, alışveriş konusunda hala kendimizi sınırlanmış hissediyoruz. Cosplay alışverişi yapmak için onlarca siteyi ve onlarca mağazayı gezmek zorundayız. Cosplay arkadaşlarımdan aldığım şikayetleri bu yazıda ve alışveriş kategorisi altında toparlamak, bir nebze seslerini duyurmak istedim. Umarım faydalı olmuştur.

Cosplay yapanları seviyoruz. Umarız bu kültüre sahip çıkan, sadece cebini düşünen değil kitlenin yanında olan insanlar da çıkar. Bir sonraki alışveriş blogu yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın!

Bir Yorum

  1. Cosplay yapmak isteyenler genelde kendisi hazırlıyor kıyafetleri. Bence emeğin karşılığı takdiri hakediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir