Oyun Blogu

Türkiye’de Cosplay Yapmak

Türkiye'de cosplay yapmak ile ilgili bir makale hazırladım. Cosplay nedir? Cosplayer nedir? Bir çok sorunun cevabını bu içerik içerisinde bulabilirsiniz. Ayrıca nasıl cosplay yapılır, Türkiye'deki cosplayler hakkında bilgiler de mevcut.

Öncelikle cosplay nedir ne değildir, bir o konuya değinelim. Cosplay, costum ve play kelimelerinin ilginç bir şekilde birleşimiyle türetilmiş yeni bir terimdir. Cosplay yapmak ya da cosplayer olmak da, kostümlü oyun yapmak ya da kostümlü oyuncu olmak manasını taşıyor. Bu kısa tanım ile bırakmayacağım tabi ki anlatmayı, biraz daha detaylı olarak tarif edeceğim.

Öncelikle bir insan neden cosplay yapar? Daha da ötesi, daha da yüzeyseli, bir insan neden kostüm giyer? Cevabı çok basit, eğlenmek için. Neden hayatlarımızı düpedüz yaşayalım ki? Ya da düpedüz yaşayan insanlar olarak, hayatlarını daha eğlenceli hale getiren insanların yaptıklarına burunlarımızı sokalım? Batı kültüründe ve ülkemizde alt kültürü benimseyen bazı kesimlerde kostüm partileri düzenleniyor. Bu cosplay ise, özellikle bu alt kültüre hakim ya da oyuncu kültürüne sahip insanlar tarafından, belirli bir karakterin benzeri şekilde giyinmesi şeklinde oluyor.

İlgili Blog İçerikleri

Peki ülkemizde bu cosplay mevzusu ne halde? Rahatça malzemeleri bulunuyor mu, nasıl bir süreç yaşanıyor ve tepkiler ne oluyor? Öncelikle malzemeler kısmı ile alakalı çok daha detaylı bir içerik yazacağım için yüzeysel olarak araştırmalarımı ve görüşmelerimi belirteceğim. Cosplay malzemeleri için cosplayerlar, önceden belirledikleri karaktere göre bir yol haritası çiziyorlar. Eğer elinde silah veya bir araç gereç olan karakter varsa, bu karakterin fiziksel eşyası için genelde strafor ya da türevi bir malzeme kullanarak şekil vermeyle başlıyorlar. Sonrasında ise boyama ve süsleme işlemleri var. Ancak yakın zamanlarda yaygınlaşmaya başlayan 3D Printer yani üç boyutlu yazıcılar ile birlikte, maddi durumu iyi olan bazı cosplayerlar bu tür teknolojilerden yararlanmaya başlamışlar. Çok yakın zamanda açılacak bir mağaza da, cosplayerlar için bir merkez olacak şekilde malzeme ve ürün stoğu yapmaya başladı bile.

Kıyafet tarafında genelde hazır giyim seçilemiyor. Yine cosplayerlar araç gereç ya da silahları gibi, kıyafetlerini de kendileri dikiyor ya da diktiriyorlar. Ve son olarak makyajları kalıyor. Bunu da evde kendi imkanlarıyla hallediyorlar. Karakterin ayrıntısına göre bir cosplay maliyeti aşağı yukarı 40 TL’den başlıyor ve kullanılan malzemelere, teknolojiye göre artarak 1000 TL’leri bulabiliyor

Türkiye’de cosplay yapmak çok zor şartlar altında devam ediyor. İnsanların sokakta tepki vermesi, garipsemesi ve sanki suç işleniyormuş gibi dik dik bakmaları, bir çok cosplayci kardeşimizi, ablamızı, abimizi rahatsız ediyormuş. Yine sponsorların destek vermiyor oluşu da, bir diğer canlarını sıkan şey. Sponsorlar ağırlıklı olarak aktivite sponsorluğu ya da ödül sponsorluğu şeklinde destek verirken, bireysel bazda hiç bir sponsorluk olayı dönmüyormuş.

Bu cosplay mevzusu hakkında 3 tane yazı hazırladım. Bunlardan ilki cosplay yapmak, yani şuanda okuduğunuz yazı… Diğerleri ise Türkiye’de bulunan cosplay sanatçıları ve malzemeleri hakkında olacak. Kendinize iyi bakın!

5 Yorum

  1. Türkiye’de cosplay yapmak gerçekten çok zor. Cosplay malzemeleri satan yer de yok denecek kadar az. Destek zaten hiç yok…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir