Oyun Blogu

Türkiye’de Değişen Nesil ve Oyun Satın Almak

Türkiye'de yeni bir nesil yetişiyor. Oyun satın almak konusunda artık eskisi gibi bir tereddüt yok. Peki nelere dikkat ediliyor, yeni nesil neden orjinal oyunlara yöneldi? Hepsi makalemde cevap buluyor.

Artık daha bilinçli, daha bir teknolojiye adapte, daha zeki bir kitlenin geldiği aşikâr. Çok erken yaşta ellere alınan tabletler, telefonlar ve oyun bilgisayarları, bu konuda en büyük kazanımları belki de. Asıl mesele oyunlara bakış açıları. Bizim zamanımızda oyunlar sadece vakit geçirmelik birer eğlenceyken, şimdi onlar için hayatın tartışılamaz bir parçası. Eh haliyle durum böyle olunca, oyun satın almak konusunda da farklı tercihleri oluyor. Gelin beraber açalım bu konuyu.

Türkiye’de her sene, bir önceki seneye göre daha fazla orjinal oyun satışı oluyor. Yeni nesil bu konuda çok bilinçli. Bizim çocukluğumuz döneminde oyunların orjinal olması demek, ben zenginim çığlığından başka bir şey değildi. Bir fark yoktu oyunlar arasında. Evde kendimiz de yazdırmış olsak cd’yi, gidip kutulu orjinal de alsak, elimizdeki oyun ve eğlence deneyimi açısından değişen bir şey olmuyordu. Ancak artık bu değişti, nesil de değişti…

İlgili Blog İçerikleri

Artık yeni nesil, gözlemlediğim 12-13 yaşındaki çocuklar dahi orjinal oyun almaya meyilliler. İstiyorlar ki, güncellemeler gelsin, bug olmasın, oyunu çalıştırmak için malum olaylarla uğraşmayayım, virüs girmesin ve en önemlisi oyunda bir problem olduğunda destek alabileyim. Burada Steam’in yani Valve’ın büyük katkısı var. Ancak asıl pay yeni nesilde. Her şeyde kızmasını biliyorlar, yeni nesil şöyle kötü geliyor, böyle kötü geliyor. Bizim çocukluğumuz korsan oyunla geçti. Yeni nesil daha 12 yaşında orjinal, lisanslı, bandrollü oyun istiyor. Bu harika bir şey.

Hayatımız 2018’e gireceğimiz şu günlerde update’lere bağlı. Telefonlarımızda her gece onlarca güncelleme yaşanıyor, televizyonlarımız bile haftalık güncelleme alıyor. Yeni nesil iş daha kusursuza yakın olsun istiyor, hepsi bu. Umarım bu şekilde de devam eder. Orjinal oyun satın almak, ister telefonda, ister bilgisayarda, isterse konsolda çok çok önemli bir konu. En azından yeni nesil zekalarıyla “neden orjinal oyun almalıyım?” sorusuna kendi kendilerine cevap verebiliyorlar. Bu konuda çok mutluyum ve umutluyum.

Daha önce orjinal oyuna neden para verilir? isimli bir yazı yazmıştım. İki yazıda da birbiriyle örtüşen çok şey var. Ancak bu yazının konusu daha çok, yeni nesilin orjinal oyun bilinciyle birlikte fabrika çıkışı ayarlarla gelmesiydi. Bir sonraki blog içeriğinde görüşmek üzere, hoşçakalın.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir