Espor

Türkiye’de E-Spor’un Duraklaması

Ülkemizde e-spor konusunda bir çok gelişme yaşanırken, aslında ilgimi çeken başka bir şey var. O da, artık e-sporun duraklaması, daha da doğrusu duraklama dönemine girmiş olması. Sadece League of Legends ile nereye kadar yürüyeceğini merak ediyorum.

Ülkemizde e-spor konusunda bir çok gelişme yaşanırken, aslında ilgimi çeken başka bir şey var. O da, artık e-sporun duraklaması, daha da doğrusu duraklama dönemine girmiş olması. Sadece League of Legends ile nereye kadar yürüyeceğini merak ediyorum.

Öncelikle e-spor hala çok aktif ve çok geniş kitlelere ulaşmaya devam eden bir spor dalı. Ülkemizde de durum böyle. Ancak son zamanlarda PUBG dışında bir gelişme olmadı. Öncelikle bu işin medya ayağında League of Legends takımları dışında güçlü olabilen bir kuruluş bulunmuyor. Yani burada bahsettiğimiz, ulusal ajanslarda, haber sitelerinde ya da gazetelerde eğer e-spor ile ilgili bir içerik varsa, içeriği %99 oranında League of Legends ile ilgili oluyor. Aslında bu konuda çok çok iyi iş yapan gruplar var. En başarılı bulduğum kuruluşlar Dijital Sporlar ve 5Mid. Ancak tabana inemiyor bu ikisi de. Yani zaten e-spor kültürüne aşina olan kitleye içerik çıkarıyorlar.

Yavaş yavaş League of Legends Türkiye’de Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi 2018’in KMF heyecanı sarmaya başladı herkesi. Yine tıklım tıklım bir arena, yine Habertürk’ten Hürriyet’e kadar bir çok ulusal medya kurumunda içerikler, yine 100,000’e yakın canlı izleyici ve yine fırsat bilen ticari girişimler… Ancak diğer oyunlarda böyle bir organizasyon yapılmıyor. Daha ufak çapta olanları da hala ses getiremiyor.

Ülkemizde evet League of Legends en çok oynanan oyunlardan bir tanesi ancak ona yaklaşmayı başaran bir çok oyunda var. Hatta Fifa oyuncusu belki de eşit seviyededir. Bu örnekten yola çıkalım madem. Fifa turnuvaları çok sık düzenlenmekte. Ancak EA Games’in yerelleştirme ekibi bulunmadığından, ülkemizdeki turnuvaları hep üçüncü parti kuruluşlar düzenliyor. Bunu eğer tek bir elden daha güçlü bir şekilde görebilseydik, konuştuğumuz konu e-sporun duraklaması değil, e-sporun renkleri olabilirdi diye düşünüyorum. Maalesef bu e-sporun duraklaması mevzusunda en büyük sebep, e-sporun sadece League of Legends’tan ibaret sayılması olabilir.

Benim düşüncelerim bu yönde. Eğer sizlerin de bu konuda bana katmak istediği şeyler varsa, iletişim sayfasından lütfen görüşlerinizi gönderin. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu