Gezi Blogu

Türkiye’de Kışın Gidilecek Yerler

Türkiye'de gezip keşfedeceğiniz tonlarca rota var. Peki kışın nereye gidilir? Türkiye'de kışın gidilecek yerler, kışın gidilebilecek gezilebilecek yerler neresi? Güzel bir liste hazırladım.

Sömestr geldi çattı, kışın gidilecek yerler aramaya başladık.Daha önce Dünya’da Kışın Gidilecek Yerler isimli bir içeriğim vardı. Bu sefer güzide ülkemizin dört bir köşesine gidiyoruz.

1. Kapadokya (Nevşehir)

Kapadokya

İlgili Blog İçerikleri

Kapadokya, sadece ülkemiz için değil, dünyanın en büyük turizm potansiyellerinden bir tanesi. Dünyanın dört bir yanındaki turistler de yaz-kış demeden Kapadokya’yı ziyaret etmekte. Kışın gidilecek yerler arasına mutlaka harika kar manzaralarına sahip Kapadokya’yı ve onun kar örtüsü içerisinden çıkan Peri Bacalarını koymayı unutmayın.

2. Abant (Bolu)

Abant

Abant doğasıyla insanı baştan çıkartan bir yapıya sahip. Meşhur göl evi ve Abant gölüyle birlikte kış aylarının vazgeçilmezi Abant oluyor. İstanbul’dan ve Ankara’dan yaklaşık 3 saate ulaşabileceğiniz bu doğa harikası, yazın olduğu gibi kışın da bolca turist çekmekte.

3. Uludağ (Bursa)

Uludağ

Uludağ anlatmakla bitmez. Doğası, milli parkı, pistleri, yürüyüş yolları, otelleri ve içinizi ısıtacak kafeleriyle Uludağ bu listede en çok yer almayı hakeden lokasyon diyebilirim. Gittiğinizde aktivite olarak çok fazla seçeceğiniz var. Özellikle kışın gidenler mutlaka sıcak bir Americano ile güne başlamalı, ardından vücut ısı dengesi için biraz karda yürüyüş yapmalı ve en sonunda kış aktivitelerine başlamalı. Uludağ’a İstanbul, İzmir ve Ankara’dan günübirlik turlarla ya da otel dahil konaklamalı turlarla ulaşabilirsiniz. Arabası olanlar ise yeni köprüden geçerek 3 saat gibi bir sürede hızlıca dağa tırmanabilirler.

4. Kartepe (Kocaeli)

Kartepe

Uludağ olur da, Kartepe olmaz mı? Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunan Kartepe, İstanbul’a en yakın kayak pisti diyebileceğimiz bir lokasyonda. Günübirlik turlar ya da arabayla kolayca ulaşılabilir. Kartepe’ye çıkmadan önce mutlaka Maşukiye’de bir köy kahvaltısı en önemli tavsiyem. Önce içinizi sımsıcak şömine başı bir köy kahvaltısı ile ısıtın, sonra Kartepe’de o pist senin, bu pist benim…

5. Doğu Ekspresi (Kars)

Doğu Ekspresi

Ve en sonunda geldik Kars’a. Aslında burada Kars bahane. Yani kışın gidilecek belki de son yer olacakken, sadece seyahat aşamasının güzelliği ile Kars bizler için ayrı bir önem kazanıyor. Kars’ı görmek isteyenler mutlaka ama mutlaka baharda gitmeli. Kışın gidenler ise Doğu Ekspresi ile harika manzaralar eşliğinde seyahat etmek için tercihte bulunuyorlar. Bu yüzden, eğer seyahat etmeyi seviyorsanız, tren yolculuğu esnasında harika doğa ve kar manzaraları seyretmek istiyorsanız, kesinlikle Doğu Ekspresini tercih edin. Ayrıntılarını da Trenle Seyahat yazımda anlatmıştım.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir