Oyun

Türkiye’de Masa Oyunları Kültürü

Çocukluğumuzdan aklımıza kalan masa oyunlarını bir kenara bırakın! Geniş bir evrene sahip masa oyunları ve kültürü hakkında yazdım.

Ülkemizde yurt dışından bir çok kültür, bir şekilde hayat bulabiliyor. Ancak 90’lardan sonra özellikle çocuk yaştaki kitle için masa oyunları kültürü kalmadı desek yanlış olmaz. Sadece belirli bir kesim FRP tarzı board game yani masa oyunları oynamakta. Yurt dışında neler oluyor bir göz atalım.

Masa oyunları denildiğinde aklımıza Monopoly geliyorsa, burada işler oldukça vahim demektir. Çünkü masa oyunları da, video oyunlar gibi uçsuz bucaksız bir evren. Ancak dediğim gibi, ülkemizde fazla yayılamamış bu kültür, sadece belirli bir kesim tarafından oynanabiliyor. Bu kesmin oynadıkları oyunlar da maalesef yeterli talep olmadığı için ülkemize Türkçe olarak getirtilemiyor. Önce yurt dışında başlamak istememin sebebi de tam olarak bu. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Avustralya’da, Kanada’da ve Birleşik Krallık’ta -evet hepsinin ana dili ya da dillerinden bir tanesi İngilizce- hangi oyunlar oynanıyor, masa oyunu için insanlar neler yapıyor bir bakalım.

Kickstarter’ı bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Yine de varsa, bir tür kitlesel fonlama sitesi. Bu konu hakkında da bir yazı yazmıştım. Bu sitede masa oyunları için inanılmaz bir talep var. Çünkü, masa oyunları son derecede yaratıcı içerikler ve oluşturucusunun hayal gücüyle eş değer olarak talep görüyor. Örneğin bir ABD vatandaşı olsaydım, ben bir ABD’li olarak aklıma fikir geldiğinde, bu fikir için önce bir ekip kuruyorum. Ardından tasarımları ve prototipi çıkarıyorum. En sonunda da Kickstarter ya da Indiegogo tarzı bir siteye fikrimi ilanen bir sayfa açıyorum. Burada benim bu fikrimi savunan, takip eden ve çıkartacağım ürünü almak isteyen insanlara ön sipariş mantığı ile masa oyunumu satmaya başlıyorum. İşte bunu yapan bir ABD’li arkadaş tam 1.000.000 dolar para toplamış.

Kickstarter Masa Oyunu

Fireball Island isimli bu oyunu satışa sunan ekip, 60 dolar etiket fiyatı ile fikrini insanlara sunmuş ve toplamda 9.930 kişiye erişerek 1.211.162,50 dolar para toplamışlar. Dile kolay… Bundan rakamlarla bahsetmemin sebebi de, bir masa oyunu için kaç insanın “olmayan bir ürün için” yatırım yapabildiği, fonlama oluşturabildiği ve tutkuyla takip edebildiğini göstermek…

Yine bu kitlesel fonlama sitelerinde bir çok masa oyunu yüz binlerce dolar ile fonlanıyor ve kültüre hakim kitleyi de dolaylı yoldan büyütüyor. Ayrıca yine dil avantajıyla beraber, bu ülkelerdeki bir çok insan on binlerce farklı masa oyunu ile etkileşim kurabiliyor, istediği oyunu satın alarak oynayabiliyor. Yetişkinlere yönelik oyunlar konusunda 10-0 gerideyiz desem yeridir. Çocuk oyunları için de durum çok farklı değil. Onu 10-1 gerideyiz diyelim çünkü Monopoly veya diğer kutu oyunları d&r gibi yerlerden asgari ücretin 15’te 1’ine alabiliyoruz.

Bizim için bu kutu oyunlar ya da masa oyunları sadece Kızmabirader’den ibaretken, adamlar ciddi anlamda rol yapabileceği harika oyunlar oynuyor. Biz dil bilsek dahi bu oyunlara o kadar kolay bir şekilde ulaşamıyoruz. Umarım -çok zor ancak- bir gün bu kültür daha tepe isimlerle beraber yayılır ve herkesçe oynanabilir duruma gelir.

 

5 Yorum

  1. eskiden oturup milyoner trilyoner gibi “klon” kutu oyunlarını bile ailenizle oturup beraber oynayabilirdiniz. Yazacaklarım bu kadar, gerisi hayal gücünüze kalmış…

  2. Hocam senden 2 adet isteğim olacak birincisi vampir köylü diye bir kutu oyun var bunu ve ikincisi Catan diye turnuva filan yapılan bir kutu oyun. Bunları incelermisin lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu