Oyun

Türkiye’deki Oyun Haber Siteleri

Türkiye'deki Oyun Haber Siteleri hakkında bir şeyler karaladım. Korsan temalarla, alıntı içeriklerle nasıl haberci olunur? Eleştiriyorum...

Hayaller vs gerçekler kavramının en çok gün yüzüne çıktığı konulardan birisi oyun haber siteleri. Öncelikle habercilik mesleğinden bir haber olan genç yaştaki arkadaşlarım kusura bakmasın, dost acı söyler diyerek başlayayım lafa. Oyun haber siteleri ne ayak?

Türkiye’de 800-900 civarında oyun haber sitesi var. Oyun temalı haber sitesi ya da oyun kategorisinde haber yapan site demek daha uygun kaçacaktır. Öncelikle bundan 5 sene önce bu işe ilk girişenlerden birisi olduğumu belirterek başlayayım lafa. O zamanlar 5-6 ciddi site dışında sektörde arz yoktu. Talep ise aksine çok fazlaydı.

O zamanlar kitlem olmadığı halde her habere 1000 kişinin üzerinde tık alıyordum. Fakat daha sonra şuanda da bulunduğunuz platform olan wordpress furyası başladı. Pahalı özel yazılımlar yerine 50 dolarlık temalarla 10 dolarlık hostinglerle çözüm üretebilir olduk. Bizim zamanımızda habercilik yapılıyordu. Gelen bültenleri el emeği göz nuru bir şekilde Türkçe’ye çevirip yazım kurallarına uygun şekilde hazırlayıp takipçilerimize sunuyorduk. Şimdi devir değişti. Sağdan kırp soldan kopyala yapıştır derken önüne gelen oyun haber sitesi sahibi oldu. Yazarları gönüllü bul, üzerine 2 kuruş masraf yapıp para kazanmayı bekle. Önüne gelen Merlinin Kazanı oluyor, sponsorlar kapıda bekliyor, insanlar büyük bir hasretle haberlerinizi bekliyor çünkü.

Habercilik, haberin kaynağından alınır. Örneğin biz zamanında bir oyun çıkacaksa sahibi ile e-postalaşıp gereken tüm bilgileri alır yayınlardık. Şimdi pcnet’ten bakıp sistem özellikleri şu, çıkış tarihi bu diye bir habercilik var. Masraflar demişken, geçen gördüm OyunBuzz diye bir site, korsan wordpress teması kullanarak “haber sitesinden daha fazlası” sloganını kullanmış. Üstelik wordpress ile araları o kadar berbat ki, tema adını bile değiştirmemişler, indirdikleri sitenin adresi duruyordu. Daha sonradan wordpress gizleme işlemi yapmışlar tema ile uğraşmak yerine. Sorsan adsense ile geçinme hayalleri vardır ama bir 59$ yatırım yapamamışlar.

Türkiye’de bu işin parmakla gösterilen 2-3 site dışında doğru düzgün, gerçekten habercilik yapmak için oyun haber sitesi açan kalmadı. Artık tek düşünce reklam pazarından 3-5 bir şeyler de ben kapayım. Sayfalarda reklam veririm, insanlara tıklatırım, adsense’den kazanırım. O yüzden de her yeri reklamla dolu haber siteleri çoğaldı. Hatta bir de en uyuz olduklarım, eklenti kullanıyorsunuz siteye giremezsiniz. Sanane ulan? Bilgisayarımdaki eklentilere de mi karışmaya başladın? Bu yüzden hiç girmiyorum bu sitelere. Girmenizi de şu yüzden tavsiye etmiyorum; her sitenin maaliyeti ve giderleri var eyvallah, fakat gerçekten amacı oyun kategorisinde habercilik yapmak olan adam zorla dayama yapmaz. Katkı olursa ne ala der. Benim nasıl önceliğim sizlerle bir şeyler paylaşmaksa, onların da öyle olmak zorunda. Yok asıl amaç para kazanmaksa, o zaman mesleğin ahlakına uyup saçma sapan çeviri haberlerle, alıntı içeriklerle, korsan wordpress temasıyla girmeyeceksin sektöre.

Ben artık oyun haber siteleri konusunda sektörün öldüğü kanısındayım. Artık bir çok site onedio tarzı paylaşımlar yapıp tık alma peşinde koşuyor. Gerçek haberleri ise sadece meşhur 2-3 sitenin Türkçe çevirileri ile okuyoruz. Uzun zamandır bir EA röportajı göremedim. Ya da Steam hakkında özel haber… Umarım yakın zamanda şöyle salt habercilik yapan bir oyun temalı haber sitesi görürüm de keyifle okurum.

Bu arada bu sitede de asla haber nitelikli içerik okumayacaksınız. Dediğim gibi metin tabanlı bir youtube vlog kanalı havasında, telif hakları tamamen bana ait olan ve tarafımdan üretilmiş içeriklerle bu blog yayın hayatına devam edecek. Türkiye’deki oyun sektörü hakkında da eleştirilerim vardı, okumak istersen tık tık. Duru Önver kadar cezbedici içeriklerim yok, idare edelim 🙂

0%

3 Yorum

  1. sanane kardeşim sanane bu ülkede site açmak yasal bir şey isteyen istedği siteyi açar sende karışamazsın karışamazsın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu