Seyahat

Türkiye’nin En Popüler 10 Turistik Mekanı

Türkiye sınırları içerisinde gezip görebileceğiniz, unutulmaz anlara şahitlik yapacak 10 turistik mekanı sizin için sıraladım!

Tripadvisor’ın seyyahlar seçiyor adı altında bir uygulaması var, eminim bir çoğunuz biliyorsunuzdur. Buna da Travellers Choice deniyor. 2018 yılı için de gerek Dünya genelinde, gerek Türkiye özelinde seçimler yapıldı. Benim sizlere aktaracaklarım, kendi düşüncelerim ve sıralamalarımı da katarak ülkemizdeki en popüler 10 turistik mekan listesi. Diğer gezi blogu içeriklerime de göz atmayı unutmayın.

10. Kuşadası – AYDIN

Kuşadası

Kuşadası, Türkiye’nin ilk turizm merkezlerinden bir tanesi. Turizm özelinde dünyada tanınırlığı 1960’lı yıllara dayanıyor. Ayrıca ilk cruise tipi gemi turizmi de bu kentte başlamış. Plajlarıyla, milli parklarıyla ve su parklarıyla tam bir cennet. Sadece internet kayıtlarına geçmiş 50 civarı klübü bulunan kentin, 50 civarı plajı, 200 civarı konaklama tesisi ve 200’den fazla restoranı bulunuyor. Her yıl 100.000’lerce turistin akın ettiği kent, yazın kışa oranla nüfusunu 20’ye katlıyor. Son zamanlarda spa konseptli otellerin ve tatil köylerinin de sayısı arttı.

9. Çeşme – İZMİR

Çeşme

İzmir’in en batıdaki ilçesi olan Çeşme, büyük şehirler arasında en popüler yaz turizmi destinasyonu. 40.000 kişilik ilçe nüfusu, yazları 210.000 civarına dayanmakta. Çeşme’de gezilecek yerler arasında Çeşme Kalesi, Ilıca Plajı, Alaçatı, Altınkum Plajı, yel değirmenleri, eski yapılar ve müzeler bulunmakta. Ayrıca ilçede turizm ana hat olarak 2’ye ayrılmış durumda. Bir kısmı Alaçatı gibi butik bir mekan seçerken, bir kısmı da Çeşme merkezi gibi daha fazla imkanın olduğu yerleri seçmekte. Çeşme’ye her gün İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan HAVAŞ otobüsleri bulunmakta. Alaçatı’ya geçecekseniz önce Çeşme’ye, ardından minibüs ile Alaçatı’ya geçmeniz gerekmekte.

8. Ürgüp – NEVŞEHİR

Ürgüp

Ürgüp, Nevşehir’in il merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bir ilçe. Aynı zamanda hepimizin bildiği Kapadokya bölgesindeki en büyük yerleşim yeri. Gezilecek yerler arasında 20’den fazla Şapel, Asmalı Konak’tan hatırlayacağınız Mustafapaşa, Ortahisar, açık hava müzeleri, meşhur Ürgüp vadileri ve balon turları mevcut. Özellikle gezginlere Ürgüp – Mustafapaşa yolundaki Pancarlık Vadisi tavsiye ediliyor.

7. Ölüdeniz – MUĞLA

Ölüdeniz

Ülkemizin doğal güzellikleri bakımından ilk 3 turistik bölgesinden birisi olan Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir belde. Blue Lagoon, Belcekız Plajı, Kıdrak Koyu, Kelebekler Vadisi, Likya Yolu ve Kabak Koyu gibi bir çok görülmesi gereken yere sahip beldede yamaç paraşütü, tekne turları, yüzme, güneşlenme, su sporları, safari turları, at biniciliği, atv turları ve fotoğrafçılık gibi bir çok aktivite yapılabiliyor. Dalaman Havalimanı’ndan 65 km mesafede olan Ölüdeniz, son zamanlarda yerli turist sayısını %35, yabancı turist sayısını ise %10 civarı arttırmış durumda.

6. Alanya – ANTALYA

Alanya

Ne kadar güzel beldelerimiz, kentlerimiz ve turistik adalarımız olsa da, şüphesiz yaz turizmi dendiğinde Antalya sadece ülkemizin değil, Doğu Avrupa, Balkanlar ve Rusya da dahil olmak üzere dünyanın büyük bir kısmı için akla gelenler arasında lider konumda. Dünya genelinde en çok Resort sınıfı otele sahip 5 şehirden birisi olan Antalya, Alanya ilçesiyle de hem doğal güzelliklerini, hem de keyifli tatili sunuyor. Alanya Kalesi, harabeler, mağaralar, şelaleler, müzeler, eski camiiler ve liman kentleriyle Alanya, mutlaka görülmesi gereken altıncı turistik mekan olarak göze çarpıyor. Ulaşım konusunda da Alanya Gazipaşa Havalimanı sayesinde büyük bir rahatlama yaşandığı açık. Ayrıca yine Antalya Uluslararası Havalimanı’ndan ulaşım da sağlanıyor.

5. Kemer – ANTALYA

Kemer

Altıncı sıradaki Alanya’dan sonra Kemer gelmese üzülürdüm. Şahsi fikrim olarak da Alanya’dan çok daha albenisi olan bir ilçe Kemer… Dağların denize yakın ve paralel oluşu, mis gibi ormanlarıyla beni kendisine çeken bir tatil mekanı. Ayrıca Belek’ten sonra lüks sınıf otellerde de ikinci sırada Kemer. Göynük Kanyonu gezisi, Tahtalı Dağı’na teleferik ile çıkış, Üçoluk Yaylası’nda yürüyüş ve fotoğrafçılık yapılabilecek aktivitelerden bazıları. Ayrıca Kemer, Olimpos Antik Kenti’ne de 35 km mesafede. Kemer’de bir çok plajda denize girebileceğiniz gibi, otellerin de büyük bir bölümü denize sıfır konumlanmış durumda. Yalnız benim edindiğim tecrübelere göre, plajları eğer otele ait değil ise genelde çakıl taşlı oluyor ve rahatsız ediyor. Denizi de genelde dalgalı oluyor.

4. Göreme – NEVŞEHİR

Göreme

Göreme, Ürgüp’ün aksine bir belde ve merkez ilçeye bağlı. Yine Kapadokya bölgesinin önemli bir birimi sayılmakta. Görüştüğüm bir çok blogger, Göreme’nin konaklama açısından Ürgüp’e göre bir kaç adım önde olduğunu anlattılar. Hem merkeze yakın olması, hem de konaklama açısından çok daha fazla alternatif sunması sebeblerden bir kaçı. Fırkatan Kilisesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Güvercinlik Vadisi, Bağlıdere Aşk Vadisi, Göreme Milli Parkı ve Kızılçukur Vadisi mutlaka görülmesi gereken turistik yerler. Göreme’de halkın geçim kaynağı turizm olduğundan, her yerde kendinize yardımcı olacak birilerini bulabiliyorsunuz. Çok sayıda butik otele ve motele ev sahipliği yapan bir belde. Ayrıca Göreme’de son zamanlarda çok sayıda lüks sınıf otel de hizmete girdi.

3. Manavgat – ANTALYA

Manavgat

Aklımıza direkt şelale getirecek kadar meşhur bir ilçe… Manavgat, Antalya’nın en büyük ikinci ilçesi. 208.000 civarı nüfusa sahip ilçe, turistik işletmelerinin yanında harika doğal güzellikler de sunuyor. Seleukeia Antik Kenti, Manavgat Şelalesi, Boğaz Plajı, Oluk Köprü, Mahrumçalı Mağarası, Aslanlı Mağarası, Tilkiler Mağarası, Manavgat Nehri ve Köprülü Kanyon Milli Parkı görülecek yerlerden en önemlileri.

2. Belek – ANTALYA

Belek

Yaz tatili anlamında ülkemizin zirvesi, turistik mekanlar listemizin ikincisi Belek, Antalya’nın bir numaralı turizm beldesi. Antalya’nın Serik ilçesine bağlı bir mahalle olarak geçen Belek, çoğu yabancı turist tarafından 1 numaralı favori olarak belirlenmiş durumda. Özellikle Golf, Resort ve Spa konseptlerini bir arada sunan, dünyanın en lüks otellerine ev sahipliği yapan Belek, ayrıca denizi ve plajlarıyla da çok ünlü. Doğal güzellikleri bakımından bir çok ilçenin ve beldenin gerisinde kalıyor gibi gözükse de, iş popülerliğe geldiğinde dünyanın sayılı turizm merkezlerinden bir tanesi.

1. Tarihi Yarımada ve Beyoğlu – İSTANBUL

İstanbul

İstanbul’u aslında bir bütün olarak ayrı ele almak lazım. Ancak Tarihi Yarımada ve çevresi, elbette turistik mekan olarak bir numara. Yedikule’den Beyoğlu’na, Unkapanı’ndan Sirkeci’ye kadar karış karış gezilmesi gereken, binlerce tarihi yapıya, yüzlerce müzeye, iki büyük çarşıya, harika silüete ve rahat ulaşım araçlarıyla turizmin merkezi adeta. İstanbul’da yaşayanlar için cazip gelmese de, şüphesiz dünya üzerindeki en büyük turizm merkezlerinden birisi burası. Boşuna her yıl milyonlarca yabancı turist akın etmiyor, elin Çinlisi binlerce km yol katederek yaya şekilde Tarihi Yarımada’yı gezmiyor…

3 Yorum

  1. alınacak üründen tut içilecek kahveye, gezilecek yerden tut giyilecek kıyafete kadar her konuda rehber niteliğindeki bu sitede her şeyi mi bulur insan ya 😀 içeriğe dönecek olursak yine güzel bir liste olmuş emeğine sağlık

  2. Hocam kesinlikle Belek 1. olmalıydı. Dünya kadar yatırım yapılıyor, avrupanın yarısı geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu