Gezi Blogu

Turla mı Gitmeliyim, Tek Başıma mı?

Turla mı Gitmeliyim, Tek Başıma mı? Turların avantajları nelerdir? Tek başınıza yurt dışına çıkmak mı daha iyi turla mı? Bir çok soruyu cevaplandırıyorum.

Turlar son zamanlarda toplu kupon siteleriyle baya popüler oldu. Özellikle yurt dışı deneyimi olmayan insanların ilk kez yurt dışına giderken çekinmeleri hatta korkmaları sebebiyle turlar ilk akla gelen oluyor. Peki gerçekten turla gitmek ne kadar gerekli ya da kendi başına giden bir insan ne kaybeder, ne kazanır, turların avantajları nelerdir…

Turlar aslında paket satıştır. Önceden otellere rezervasyon yapılır, uçak firmaları ile anlaşma sağlanır ve her hafta ya da ay olacak şekilde tarihler belirlenir. Ardından yapılan rezervasyona ve anlaşmalara göre de kota. Peki bir tur neleri içerir? Gidiş-Dönüş uçak bileti, gece sayısı kadar konaklama, genelde 1 adet panoramik gezi ve transferler. Yeme içme konularına aldanmayın, genelde otel ücretine dahildir ve genelde geleneksel sabah kahvaltısı ile sınırlıdır.

İlgili Blog İçerikleri

Turların avantajları şunlardır, sizi gereksiz araştırmalarla planlarla yormaz. Fix diye adlandırdığımız bir yol haritası belirler, siz de buna uyarsınız. Size sadece vize işlemlerini halletmek kalır. Ayrıca ekstra ücretlerle rehber sağlar ve ekstra gezilerle yabancı dil bilmeden keşfetme imkanı tanır. Buluşma noktasına gidersiniz ve kendinizi sevgili rehberinize teslim edersiniz. Şimdi size bir tur firmasından 3 gecelik 9 Haziran kalkışlı Dubai turunun ücretini söylüyorum. Tek kişi 1469 TL.

Gelelim tek başıma gidecek olsam aynı hava yolları ve aynı otel ile 800 TL yolculuk masrafı, 270 TL konaklama masrafı, 70 TL transferler. Toplam 1140 TL. Arada buhar olan paranın ne olduğu konusu ise tamamen şüpheli. Asıl buharlaşma ise Avrupa turlarında oluyor.

Örneğin 3 gecelik 9 Haziran kalkışlı Amsterdam turu için tur firması 1119 TL talep ediyor. Kendimiz gitseydik aynı hava yolları ve aynı otel ile 419 TL yolculuk masrafı, 340 TL konaklama masrafı, 110 TL transferler derken toplam 869 TL ödemiş olacaktık. Bu turlarda ekstra olarak size verecekleri tek şey, havalimanından otelinize transferiniz sırasında panoramik bir şehir turu. Bunu zaten bir belediye otobüsü ile siz de yapabilirsiniz. Rehber eşliğindeki tüm müze, gurme ve simgesel geziler 100 TL’den başlayan fahiş fiyatlarla ekstra olarak konuluyor önünüze. Kısaca bir turun standart hali ile sizin kendi başınıza gerçekleştireceğiniz gezi arasında fark bulunmuyor.

İşin maddi boyutunu geçiyorum. Kendi başınıza planlayacağınız bir gezi her zaman daha unutulmaz olacaktır. Ya da sevdiğiniz insanla baş başa bir gezi her zaman için daha bir tercih sebebi olmalı diye düşünüyorum. Dil bilmiyorsanız çekinecek bir şey yok ortada. Siz oraya devletler arası diplomatik görüşmeler yapmak için gitmiyorsunuz, sadece turistsiniz. Bundan çekinmeyin, gerekirse resim çizerek anlatın. Ben ilk yurt dışı seyahatimi 15 yaşında yaptım. Tarzanca ne demek o zaman öğrendim. Tabu oynar gibi kaç şehir gezdim, çekinmeyin.

Özet geçelim her zamanki gibi, turla gitmenin tek avantajı plan kısmıyla yormamak. Vize pasaport gibi ekstra masraflarınızın hiç birisi hiç bir turda dahil değildir. Tursuz gezmeniz hem maddi yönden avantaj sağlar hem de size serbestlik tanır.

0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir