Sosyal Medya

Twitch Türkiye Tarafında Güzel Şeyler, 2017 Twitch Ödülleri

Twitch Türkiye tarafında güzel şeyler de oluyor! 2017 Twitch Ödülleri, Twitch Kafası platformu tarafından gerçekleştiriliyor. Twitch Türkiye kitlesi için düzenlenen 2017 TwitchTV Ödülleri hakkında detaylı bilgiler, ödül kategorileri ve yorumlarım bu blog içeriğinde.

Ülkemizin dijital medya ile olan imtihanı bitmek tükenmek bilmiyor. Bir gün Youtube sorunları, diğer gün Instagram ve Facebook. Kim olursa olsun, ister kurumsal ister bireysel olsun, insanlarımızın dijital medyayı doğru kullanımı konusunda sorunları var. Etkin kullanımını geçtim, etik kullanımı bile çoğu yerde sağlanmıyor. Twitch Türkiye tarafında da işler böyle. Ancak güzel gelişmeler de oluyor. Biraz bunlardan bahsedeceğim.

Ekim 2014’te Pixel Canavarı isminde bir projem vardı. O zamanlar bağımsız geliştirici oyunlarını destekleyen, indie oyunlar hakkında haberler yayınlayan ve içerikler üreten bir platform kurmak istemiştim. Ancak sonrasında mecburi olarak popüler konulara dokunmaya başlamıştık. 5 kişilik gönüllü bir ekibimiz vardı. Ben de o zamanlar günlük Twitch kaygılarımı yayınladığım bir köşeye sahiptim. Bir köşe yazısının sonrasında Emre “Sidiouss” Ürük isminde bir yayıncı arkadaşım profilinden yazdığım yazıyı paylaşmış. Ardından HWA Gaming’in o dönem kadrosunda bulunan bir streamer bana mesaj gönderdi ve tanıştık. O dönemde de kitle hakkında bizlerin, sizlerin ve dışarıdan gözetenlerin çeşitli kaygıları vardı. Ancak daha fazla üzerine gidemedik. Bazı konularda bir şeyleri anlatmak, kaygıları içimizde tutmaktan daha zor geliyor. İşte Twitch Türkiye de aynı bu durumu bize hissettirdi.

Şimdi o isim bir proje ile Twitch Türkiye sahnesinde. Projenin adı Twitch Kafası. Kurulduğu ilk gün, sanıyorum 10-15 takipçisi varken takip etmeye başladım. Tam kuruluş tarihini bilmediğim için, bilenler varsa beni uyarsınlar, ben 06 Nisan 2017’de takibe başlamışım, aşağıya takip ettiğim tarihin görselini de bırakayım.

Twitch Kafası

Tarih konusuna takılmamın sebebini de şimdi açıklayacağım. Öncelikle ülkemizde her alanda bir sabırsızlık hakim. Bu günlük hayatımızda da bu şekilde, iş hayatımızda da. Yaya geçidinde yayaya öncelik tanımayan, hatta yayadan önce geçmek için daha da hızlanan şöförlerimizden tutun da, kurduğu girişimin ilk 3 ayda amorti etmesini isteyen meşhur startup insanlarına kadar… Twitch Kafası da, ilk gün güzel bir şekilde, sessiz sedasız hayatına başladı. Sahibi, bana 2014 senesinde, bir kaç paragraf yukarıda bahsettiğim ve o mesaj ile tanıştığım arkadaş oluyor. Proje çok istikrarlı bir şekilde başladı.

Twitch Kafası Türkiye

Paylaştıkları içerikler ve yayın formatı ile diğer herşeyden sıyrılan bir yapıları vardı. Üstelik herhangi bir sıçrama yapmak için çaba gösterilmedi. Yani bir prim çabası olmadı, bir yayıncıyla kavga edilmedi, öteki bir yayıncıya “diss” atılmadı. Salt bir şekilde içerik üretip yayıncılara ufak da olsa bir destek sağladılar. Youtube tarafında da benzeri bir proje çalışması gerçekleştirdiler. Şimdi Twitch Kafası için en önemli kilometre taşlarından bir tanesindeyiz.

Twitch Ödülleri 2017 olarak lanse edilen, Twitch Kafası tarafından yürütülen yarışmada söylenebilecek çok şey var. Öncelikle Twitch Türkiye adına belki de en önemli gelişmelerden bir tanesi. Daha önce Twitch yayıncılarına bir çok ödül verildi. Ancak bu ödüllerin hemen hemen hepsi, belirli oyun sektörü ödüllerinde “ek kategori” olarak verilen “streamer” ödülleri olarak sınırlandırıldı. Yani tamamen Twitch yayıncıları ile Twitch kitlesine yönelik bir ödül organizasyonu düzenlenmedi. Yayıncılar için belki de çok bir şey ifade etmeyebilir ödüller. Belki bir çoğu oradaki ödül havuzunu 1 haftada cebe atıyor olabilir. Ancak rekabet ortamının oluşması ile daha kaliteli içeriğe yönelim adına bir çok kaygıyı giderebilecek potansiyelde bir organizasyon olduğunu hatırlamaları gerekir.

Twitch Ödülleri de 16 farklı kategoride, sadece Twitch Türkiye için düzenlenen bir organizasyon. Jüri üyeleri arasında tanıdığımız isimler mevcut. Bunlar, İlker Karaş, Ceyda Doğan Karaş, Oğuz Kılıçarslan ve Dora Özsoy. İlker Karaş, Türkiye’de oyun sektörünün en eskilerinden. Bir çok dergide yazmış, bir çok içerik üretmiş, üzerine Habertürk gibi ülkemizin en büyük ulusal gazetelerinden bir tanesinde oyun kültürünü tanıtmış, temsilcimiz olmuş bir oyuncu. Ceyda Doğan Karaş ise İlker Karaş’ın eşi, evlenmeden önce de sektörde bulunan, hatta sektörün bir çok kolunda bulunmuş, görev ve sorumluluk almış bir isim. Bunlar arasında içerik üretimi de var, cosplay çalışmaları da. Oğuz Kılıçarslan ise League of Legends arenasından Armina lakabı ile tanıdığımız bir isim. Dora Özsoy hem Twitch tarafında hem de Youtube tarafında özellikle League of Legends hakkında hazırladığı içerikler ile kitlesini genişleten bir jüri üyesi.

Twitch Ödülleri

Ciddi rekabetin oluşacağı kategorilerin yanına eğlenceli kategoriler de eklemeyi unutmamışlar. Ayrıca oylama işleminin dışında bir de çekilişe katılabiliyorsunuz. Aşağıdaki videoya ait linkten Twitch Türkiye için düzenlenen 2017 TwitchTV Ödülleri resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Twitch Kafası tarafından hazırlanan özel bir tanıtım videosu da mevcut. Bunu da aşağıdan seyredebilirsiniz.

 

10 Yorum

  1. Meme Türkiye olma yolunda hızla ilerliyoruz. İnşallah dediğin gibi güzel bir çok proje ile farkındalık yaratılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu