Gezi Blogu

Ucuz Tatilin Püf Noktaları

Ucuz tatil yöntemleri ve ucuza tatil yapmak temalı içeriğim ile bundan sonra daha dikkatli olacağınızdan eminim. En ucuz tatil için blogumu ziyaret ediniz.

Eminim tatil planı yapan her 10 kişiden 9’u Google’da, en ucuz Antalya otelleri ya da en ucuz Tayland turları diye aramıştır. Peki gerçekten bu kadar kolay mı o hayal ettiğiniz tatile en ucuz şekilde ulaşmak? Ucuz tatil yöntemleri temalı içeriğim ile bundan sonra daha dikkatli olacağınızdan eminim.

Öncelikle ne istediğimiz önemli. Yani gezmek için mi bir yere seyahat edeceğiz, kafa dinlemek mi, alışveriş yapmak mı… Bu konu, ucuz tatil konusunda en önemli parametre diyebilirim.

İlgili Blog İçerikleri

Şimdi örneklendirerek başlamak istiyorum. Örneğin bir yeri gezmek ve keşfetmek istiyorsunuz. Bunun için mevsimin kritik önemi yok. Pahalı yaz ayları yerine bahar aylarında gidilebilir. Örneğin Roma’yı gezmek için bir sonbahar ayı olan Kasım ayı giderseniz muhtemelen hem en ucuz uçak biletlerini bulursunuz, hem de en ucuz otelleri.

Ben denize girmek istiyorum derseniz de rotanızı deniz suyu sıcaklığının yıl boyu yüksek olduğu yerlere çevirin. Örneğin Dubai ve uzak doğu adalarında 2-3 ay dışında neredeyse tüm sene denize girilebilmekte. Aslında bu bahsettiğim 2-3 ayda da girilebilir fakat yöresel sıkıntılar var, muson gibi.

Kafa dinlemek, bir otel odasında sıcak çikolatanızı yudumlamak, dışarı çıktığınızda bir avrupa şehrinde alışveriş yapmak istiyorsanız, kışın gitmeniz için hiç bir sebep yok. Alışverişinizi de ucuza yaparsınız, yerel indirimlerden de faydalanırsınız.

Şuana kadar bahsettiğim ucuz tatil yöntemleri, zamanlamayla alakalı olanlardı. Bir de işin araştırma kısmı var. Bana ucuz bir yatak olsa yeter diyorsanız hostel bakacaksınız. Geceliği 7 euro’ya bile hostel bulunmakta. Biz 5 kişi geliyoruz derseniz de Airbnb gibi oda ya da ev kiralama sitelerine yönelerek yine konaklama masrafını düşürebilirsiniz. Konaklama kısmını mutlaka gitmeden önceden ayarlayın. Kapıda ya da rezervasyon sırasında daha yüksek ücretler talep edilecektir.

Yeme içme kısmında da mutlaka Tripadvisor üzerinden tavsiye alın. Tabi ki gittiğiniz yörenin yemeklerini yemek, tadım yapmak istersiniz. Bunu yerlilerine sorun. Ucuz ama kaliteli bir yer sormanız sizi küçük düşürmez. Cebinizdeki parayı Paris’te lüks bir pastanede 2 tane tereyağlı kruvasan için bırakmak istemezsiniz.

Gelelim uçak konusuna. Skyscanner gibi global sitelerden gidiş ve dönüş yönünü belirtin. Size gün gün fiyat aralıklarını, havayolu firmalarını ve aktarmaları çıkaracaktır. Ucuzlatmak adına 2 aktarma tercih etmeyin tabi… Ama en ucuz günün tek aktarmalı bir rotası yeteri kadar tasarruf ettirir.

Umarım ucuz tatil yapmak ve ucuz seyahat etmek konularında az biraz fikir edinmişsinizdir. Bir sonraki blog yazısında görüşmek üzere… 🙂

0%

3 Yorum

  1. Biz de erkek arkadaşımla 4 defa yurt dışına çıktık. Hep paramızın büyük bölümü uçak masrafı oldu. Kalacak yer konusunda avrupada her yer güvenli sayılır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir