Girişimcilik Blogu

Ülkemizde Girişimcilik Eğitimleri

Ülkemizde çok fazla seminer, çok fazla eğitim amaçlı toplantılar yapılıyor. Hatta en çok sertifika dağıtılan ülkelerden de bir tanesiyiz. Fakat girişimcilik eğitimleri konusunda sınıfta kalıyoruz.

Ülkemizde çok fazla seminer, çok fazla eğitim amaçlı toplantılar yapılıyor. Hatta en çok sertifika dağıtılan ülkelerden de bir tanesiyiz. Fakat girişimcilik eğitimleri konusunda sınıfta kalıyoruz. Ünlü girişimciler tarafından gerçekleştirilen seminerler, eğitimler kadar etkili olmuyor. Hatta genelde ego tatmini olarak kullanıyorlar. Üzgünüm…

Bugün biraz bu konuya değinmek istedim. Çünkü nerede bir şekilde başarılı olmuş, halk deyimiyle “köşeyi dönmüş” girişimci varsa, üniversitelerde, buluşmalarda ya da bazı organizasyonlarda, kendi hayat hikayelerini anlatıp ne kadar büyük bir adam olduklarından bahsediyorlar. Şimdi şöyle bir şirketim var, bu kadar ciromuz var, şu kadar çalışanım var diyerek egolarını tatmin ederlerken, bizler de saf saf alkış tutuyoruz. Ancak elini taşın altına koymaya geldiğinde iş, nedense ülkemizde bir tane girişimci kalmıyor.

Elbette bir kaç isim var, startup kültürüne değer veren, melek yatırımcılık yapan ya da yol gösteren. Onları tenzih ediyorum. Ancak büyük bir çoğunluk maalesef zenginliklerini, başarılarını ve kazandıklarını ya ego tatmini için anlatıyor, ya da bastıkları kitabı daha çok satabilmek adına insanların kanına girerek reklam yapıyorlar. En kötüsü de, şirketlerinin ne kadar temiz, ne kadar büyük bir zeka ürünü olduğundan bahsedip bizlerin gözlerini boyuyorlar. Biraz araştırmaya kalktığınızda altından neler neler çıkıyor. Sadece perspektif değiştirmek bile yeterli.

Ülkemizde girişimcilik eğitimleri veren bir kurum, şuan için doğrudan yok. Ancak dolaylı yoldan bazı eğitimler var elbette. Ancak onlar da girişimcilik eğitimi ya da girişimcilik eğitimleri olarak geçmiyor başlıkta. İnsanlar, girişimciliğin ne olduğunu anlayamıyor. Bunu anlamak sadece girişimci adayları için değil, girişimcilere duyulacak saygı ve güven kısmı için de önemli. Yani bir kültür oluşturabilmek için önemli.

Henüz bir silikon vadimiz olmasa da, en azından bu kültürü insanlara işleyebilirsek, gerisi çok daha kolay gelecektir. Markaların boy boy billboard reklamları ya da dakikalarca televizyon reklamı yapmasına gerek kalmadan, başarılı olanların aradan sıyrılabileceği bir sistem için bu şart. Girişimcilik için sosyal medyadan tutun da, dijital medyanın tüm organlarıyla birlikte en iyi şekilde kullanılmasına kadar bir çok mevzu var önemli olan…

Eğer girişimciler ya da girişimci adayları, projeleri için güzel bir eğitim alıp, bunu da en iyi şekilde uygulayabilirlerse, sıfır reklam masrafı ile çok büyük kitlelere kendilerini kanıtlayabilirler. Sadece köstek değil, destek olmamız yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir