Seyahat

Uludağ’da Yapılabilecek Şeyler

Sandığınız gibi Uludağ'da yapılabilecek şeyler snowboard ile sınırlı değil. Snowboard dışında tüm alternatifler bu içeriğimde sizinle.

Selam arkadaşlar, daha önce Uludağ’da karın keyfini çıkarmak isteyenler için Uludağ Otelleri adı altında bir inceleme yazısıyla görüşlerimi paylaşmıştım. Uludağ denildiğinde aklımıza hemen kayak yapmak gelse de, aslında kayak dışında da yapabileceğiniz birçok aktivite var. Bunun için size bugün “Uludağ’da Kayak Dışında Yapılabilecek Aktiviteler” ya da diğer bir açıdan bakacak olursak kar sporları dışında Uludağ’da yapılabilecek şeyler listesi ile geldim.

Uludağ’da kayak dışında yapılabilecek aktivitelerin başında sanırım treaking geliyor. Yürüyüş, tutkunları için mevsim dinlemediği bir aktivite. Uludağ’da çok seçenekli treaking rotaları mevcut. Zirve yolu, Sölöz, Kıran yayla yolu, Sarıalan-Çobankaya yolu, Paşaçayırı yaylası, Kirazlıyayla gibi otuza yakın doğa yürüyüşü yapabileceğiniz rotalar var. Yalnız baştan uyaralım, bilmediğiniz bir bölgeye gidiyorsanız, bölgedeki dağcılık kulüplerine danışarak bilgi almanızda fayda var. Kulüplerin treaking etkinlikleri oluyor. İsterseniz onlara da katılabilirsiniz. Güvenlik önemli olduğu için, grup halinde etkinliğin daha iyi olacağını düşünüyorum.

Gelelim Uludağ’da kayak dışında yapılabilecek aktivitelerin bir diğerine. Sevenin olduğu kadar sevmeyeninde olduğu kamp! Oksijen deposunun içerisinde konaklamak, kalabalık şehirde yaşayanlar için harika bir kaçamak olabilir. Uludağ’da kamp alanlarından bazıları; Çobankaya, Sarıalan, Misi köyü, Kocayayla, Kirazlıyayla, Karabelen, Gölcük, Yılanlıkaya, Hamuralanı, devetaşı… Bunların yanı sıra başka alanların da bulunduğu Uludağ’da kamp yapabilirsiniz. Uludağ’da kayak dışında yapılabilecek aktivitelerden biri olan kamp için, yorumlara bakarak biraz inceleme yapalım. Çobankaya kamp alanını ele alalım, doğal güzelliği ile büyüleyen kamp 1700 m yükseklikte, şehir merkezine 26 km uzaklıkta yer alıyor. Kamp alanında çadır ve karavan ile konaklama imkanı bulunuyor. Ayrıca Uludağ Milli Parklar Müdürlüğüne bağlı Kızılay kampı bulunuyor. Bu kampa ait çadırlar ve bungolovlar bulunuyor. İnternette bungolov konaklamaları yaz için olduğuna dair yorumlar var fakat yine de tarihiniz belliyse arayıp kesin bilgi almakta fayda var. Bunun dışında Çobankaya mevkiinde toprak üzerinde ateş yakmak yasak. Mangal ya da teneke kutu gibi yere teması olmayacak şekilde ateş yakabilirsiniz. Uludağ’da kayak dışında yapılacak aktivitelerden biri olan kamp hayatını tatmak istiyorsanız, yürüyüş içinde geçerli olan, sessiz ve sakin bölgelerde bulunmak yerine grup halinde konaklayabileceğiniz yerleri seçmenizde fayda var. Çünkü orman içinde birçok yabani hayvan mevcut.

Uludağ’da yapılabilecek şeyler arasında dinlenmek için yapılacak en güzel aktivite, dağ evlerinde konaklamak olabilir. Sevdiğiniz bir insanla romantik bir kış tatili geçirmek istiyorum derseniz dağ evlerini öneririm. Kalabalık arkadaş gruplarıyla da eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz dağ evlerinde, şömine başında sıcak şarabınızı yudumlayarak şüphesiz kendinizi bir masalın içinde hissedebilirsiniz.

Kayak dışında eğlenceli aktivite arıyorum diyenler için de seçenekler elbette var. Çocukluğumuzda karın yağmasını istememizin en güzel sebebi, kar topu oynamak! Kalabalık bir grupla, basılmamış karların üzerinde kar topu savaşı yaparak doyasıya eğlenebilirsiniz.

Eğer fotoğraf çekmek gibi bir hobiniz varsa harika kareler yakalamak için Uludağ’ı tercih edebilirsiniz. Uludağ’da kayak dışında yapılacak bir diğer aktivite ise fotoğraf çekmek. En güzel anlarınızı ölümsüzleştirmek için, doğanın bize sunduğu beyaz örtünün üzerinde, profesyoneller kadar iyi fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle İstanbul ya da Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayıp buraya gelenler için bambaşka bir deneyim olacağına söz verebilirim.

Uludağ’ın yeşilliklerini, beyazlığını, kayak yapan insanları, hafızanızda resimleştirebilmeniz için bir diğer önerim de telesiyej yolculuğu yapmak. Sizi zirveye çıkaran telesiyej sayesinde Uludağ’ın en güzel hallerini görebilirsiniz.

En İyi Uludağ Otelleri

Uludağ’da kayak dışında yapılabilecek aktivitelerden kendize yakın bir seçenek bulamadıysanız ve ben kamp, treaking istemiyorum, macera aramıyorum, bir dağ havası almak, kafa dinlemek istiyorum diyorsanız, günübirlik Uludağ’ı tercih edebilirsiniz. Ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte gelip bir termos çayla da çam kokusu altında keyif yapabilirsiniz. Gitmişken çayınızın yanına bir de sucuk ekmek yapmanızı tavsiye ederim. Dağ havasında sucuk ekmeğin keyfi bir başka oluyor çünkü. Yaz kış muhteşem olan Uludağ’ın, oksijenine doyacağınız temiz havası ve yeşillerin arasından görünen masmavi gökyüzüyle iyi keyifler!

3 Yorum

  1. Uludağda yapılacak aktiviteler arasında kesinlikle ve kesinlikle orman evi ile mangal düşünülmeli. Kar üzerinde ateş başında sucuk ekmek yapmadan kesinlikle dönmeyin. Çarşı kısmındaki sucuk ekmekçilere yok yere paranızı kaptırmayın, gidin mangal bölgelerinde kendi ateşinizi kendiniz yakın. Uludağ migros şubesinden sucuğunuzu ekmeğinizi ve kolanızı alıp karın keyfini çıkarın.

  2. Bu haftasonu arkadaşlarımla Uludağ için plan arayışındayken yazınıza ulaştım çok yardımcı oldu teşekkür ediyoruz

  3. 14 Şubat için bi arayışımız var ama Uludağ mı kartepe mi karar veremedik. Artık en ucuz hangisiyse ona bakıcaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu