ÖnerilerSeyahat

Vatikan Müzesi Hakkında Her Şey

Vatikan Müzesi hakkında neleri biliyorsun? Müzenin bölümleri, tavsiyeler ve diğer tüm öneriler bu yazı içerisinde.

Bilindiği üzere, Vatikan dünyanın en önemli ruhani merkezlerinden birisidir. Ayrıca Avrupa’daki en küçük devlettir. Yaklaşık olarak 1000 kadar nüfusu bulunuyor. Bu minik ülkenin sınırları içinde inanılmaz mimari yapılar bulunuyor. Bunlar içinde en önemlisi ise Vatikan Müzesi olarak biliniyor.

Mimari yapıların yanında çok ünlü ressam ve heykeltıraş sanatçılarının eserleri de Vatikan sınırları içerisindeki müzelerde sergileniyor. Eğer yolunuz Vatikan’a düşerse, buranın müzelerine uğramayı ihmal etmemelisiniz.

Vatikan Müzesi Hangi Eserlere Ev Sahipliği Yapıyor?

Boticelli, Bernini ve Michelangelo’nun ünlü eserleri buradadır. Cüzi ücretler karşılığında bu eşsiz müzeleri gezebilirsiniz. Şimdi dilerseniz müzelerin bölüm, tarih ve eserlere göz atalım.

Vatikan Müzesi onbinlerce antik Roma ve Yunan eserine ev sahipliği yapmaktadır.

Vatikan Müzeleri Hakkında Bilinmeyenler

Kilisede plastik sanatlar ilk başta dini öğelerle halkı etkilemek için kullanılıyordu. Fakat zamanla, kültürel bakımdan zengin papalar buraları ünlü sanatçılarla zenginleştirirler. Tabuları da böylece yıktılar. Ünlü ressamların resimleri ve heykeltıraşların eserleri burada sergilenir oldu. Bu müzelerden en ünlüsü elbette ki Sistina Şapeli’dir.

Belvedere sarayı ve müze yapısında heykel, resim haricinde şu güzellikler de vardır;

  • Simonetti Merdivenleri
  • Dört Kapı Atrium
  • Sarmal Rampa
  • Belvedere sarayı ile avlusu

Vatikan Müzelerinin Tarihçesi

Daha önce de belirtildiği gibi, bu müzeler papaların kültürlü oluşlarından dolayı ortaya çıktı. Her şey Papa II. Julius’un girişimiyle başlıyor. Buna göre kendisi Apollo Belvedere Heykeli’ni koleksiyona alıyor. Bu sayede de resmen koleksiyon başlamış oluyor. Sonrasında ise dünyanın her yerinden sanat eserleri koleksiyona eklenmeye devam edilmiş.

Vatikan Müzelerinin Bölümleri

Bu müzelerde, birçok dönemden önemli sanat eserleri mevcuttur. Tüm bu sanat eserlerini gezmeniz en az bir gününüzü alacaktır. Daha kısa sürede bunu kesinlikle yapamazsınız. Şimdi bu eserlerden kısaca bahsetmekte fayda olacaktır.

Sistina Şapeli

Buraya giriş Vatikan müzeleri girişinden yapılıyor. Sistina Şapeli içerisinde, çok sayıda Michelangelo ve Boticelli eserleri mevcuttur. Yan duvarlarda İsa ve Musa peygamberlerin hayatlarından bölümler yer alıyor. Bu eserler Signorelli ile Perugino’ya aitler. Sistina Şapeli detaylı planı için tıklayınız.

Pinacoteca

Pinacoteca’da daha çok geç ortaçağ ve sonrasında yer alan tablolar bulunuyor. Caravaggio’nun Deposition’ı, Giotto’nun Stephaneschi Triptiği burada yer alıyor.

Pio-Cristiano Müzesi

Daha çok Roma pagan kültüründen etkilenmiş, erken dönem Hristiyanlık eserleri buradadır. Kabartma, heykel ve mozaik türünden eserlere burada ulaşabilirsiniz. Burası ayrıca müzelerden en ilgi çeken müzelerden birisidir.

Pio-Clementino Müzesi

Burada daha çok antik heykeller sergileniyor. Apollo Belvedere, Laocoon Ve Oğulları ile daha birçok sanatçının eserleri buradadır. Ömrünüzde en az bir kere görmek isteyeceğiniz sanat eserleri burada yer alıyor.

Etrüsk Müzesi

Burası 19. yüzyılda oluşturulmuştur. Burada, Etrüsk medeniyetine ait değerli metalar vardır. Tamamı ile ölüler ile birlikte gömülmüşlerdir. Papa XVI. Gregory’nin istediği ile 19. yüzyılda müze durumuna getirilmiştir.

Goblenler Galerisi

Burada daha çok Raphael’in öğrencilerine ait goblenler vardır. 15, 16 ve 17. yüzyıldan kalmışlardır. Buraya ulaşmak için, üst kata çıkmalı ve koridora yönelmelisiniz.

Haritalar Galerisi

Burası üst katta goblenler galerisinin devamında bulunuyor. Malta Kuşatması, Batı İtalya, Adriyatik Kıyısı ve Fransa’dan betimlemeler bu kısımda bulunuyor. Buraya da uğramayı ihmal etmemelisiniz.

Raphael Odaları

Raphael odaları, dört adet papa odasından oluşuyor. Raphael ve öğrencileri tarafından dekore dizaynı yapılmıştır. Sistina şapelininden sonra burayı da mutlaka görmeniz gereken yerlere eklemelisiniz. Bu odalar içinde Constantine, Heliodorus, Segnatura ve Borgo Yangın Odası bulunur.

Çağdaş Dini Sanatlar

Burası Borgia Binaları içerisinde yer alıyor. Çağdaş Dini Sanatlar Müzesi içinde, yakın zamana ait Hristiyan öğretileri bulunuyor. Burası da kaçırmamanız gereken yerlerden biri olarak göze çarpıyor.

Mısır Müzesi

Burada antik çağa ait Mısır sanat eserleri yer alıyor. Dikilitaş, mumya ve heykeller burada yer alıyor. Bu müze Vatikan’a en son eklenen müzeler arasında bulunuyor.

Vatikan Müzesi Spiral Merdivenler

Vatikan Müzelerine Nasıl Gidilir?

Müzelere gitmek oldukça kolaydır. Müzeler Vatikan’ın hemen kuzeyinde yer alır. St. Pietro Bazilikası’nın ise hemen yanındadır. St. Pietro’dan çıkıp yürürseniz 10 dakika içerisinde müzelerde olacaksınız. Metro ile ise A hattından binip Ottiviano veya Battistini istasyonlarında inmelisiniz.

Vatikan Müzeleri Güncel Giriş Ücretleri

Her şeyden önce giriş için internetten veya gişeden bilet almalısınız. Vatikan için 2020 yılı bilet fiyatı 20 Euro’dur. Vatikan Müzesi bilet alma ile ilgili muzebiletleri.com sitesinin Vatikan Müzeleri yazısını okumanızı öneriyoruz.

Vatikan Müzeleri İle İlgili Çok Önemli Tavsiyeler

Bilindiği gibi Vatikan Müzesi Roma’da yer alıyor. Bu müzeler şu anda Roma’nın en fazla ziyaret edilen yerlerinden birisidir. İşte bu sebeple, uzun kuyruklar sizleri bekleyebilir. Bu yüzden seyahatten 10 gün önce internetten biletinizi almanız gerekiyor. Aksi takdirde müzenin gişesinde 3 saat beklemek durumunda kalırsınız.

Vatikan Müzeleri Ziyaret Gün ve Saatleri

Müzeler Pazartesi ve Cumartesi günleri arasında açık oluyor. Giriş saatleri ise 09:00-18:00 şeklindedir. Fakat saat 16:00 gibi girişler kapatılıyor. Buna göre önlemlerinizi almalısınız.

Bir Yorum

  1. €20,00 onlara göre para değil ama bize göre maalesef ciddi para. Kaçıp gitmek lâzım Vatikan’a bir daha dönmemek üzere. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu