Oyun

War for the Overworld

War for the Overworld incelemesi ve War for the Overworld ekran görüntüleri için oyun blog siteme göz atın. Önce oku, sonra War for the Overworld indir.

Çok ama çok farklı bir oyunla karşınızdayım. Belki aylar sonra gerçek zamanlı strateji oyunu inceliyorum. Ama bildiğiniz türden bir strateji oyunu değil. War for the Overworld için inceleme zamanı!

War for the Overworld, Kickstarter çıkışlı bir RTS yani Real Time Strategy (Gerçek Zamanlı Strateji) oyunu. Bağımsız yapımcı demişken, artık şirketleri var 🙂 Oyun tam anlamıyla kompleks yapıda bir Steam oyunu. Yani envanterden tutun da, Steam Atölyesi desteğine kadar her şey mevcut. Kart düşürebiliyorsun, çok oyunculu modları oynayabiliyorsun, DLC satın alabiliyorsun ve Steam Cloud’dan yararlanabiliyorsun. Oyun 2 Nisan 2015 çıkışlı, ama bana 2 Nisan 2017 Özel Update sebebi ile geldi. Ancak haftalar sonra fırsat bulup oynayabildim.

İlk önce oyuna girdiğinizde harika bir tutorial karşılıyor sizi. Oyundaki yapmanız gereken her şeyi size anlatan bir sistemi var. Ancak, her zamanki gibi buga sokmayı başarmış bulunuyorum. 2 defa dediğini yapmadım ve oyunu yeniden başlatmak zorunda kaldım. Siz siz olun, nereyi kaz diyorsa gidin orayı kazın!

Oyun aslında “dungeon design” temelleri üzerine kurulu. Top-down perspektifine sahip oyunda aslında kamera kontrolü tamamen bizde. Yani cayır cayır, harika grafiklere yakınlaşabiliyor, istediğimiz açıdan bakabiliyoruz. Dedim ya, dungeon dizayn oyunu diye, strateji ile burada birleşmiş. Yani siz mutfak yaparken, mahzen yaparken, doğru düzgün tasarlamazsanız 7-8 dakikada bütün ganimetiniz ele geçirilebiliyor. Kamp odalarını, yatak odalarını, kısacası her şeyi siz tasarlıyorsunuz.

Oyun tasarlama oyunu olsa da, güzel ve akıcı bir oyun motoru üzerine kurulmuş. Yani Sims gibi çevir, taşı, koy mantığı bulunmuyor. Akıcı şekilde odaların yerlerini ayarlayıp, aha şurası yatak odası olsun diyebiliyorsunuz. İşçileriniz aslında her şeyiniz. Minyon adı verilmiş ve seviye atlayabiliyorlar. Onlara antrenman yaptırıyor, duvar kırma gibi basit işlerde de çalıştırabiliyorsunuz.

Oyun oldukça akıcı ama pişmanlık duygusunu da sık sık yaşatan bir yapıya sahip. Keza ben bir kaç defa yaptığım hatalar yüzünden yeniden başlamak zorunda kaldım. Dikkatli olmanız gereken bir oyun. Çok oyunculu modu dışında her şeyini kurcaladım. Pet sistemi dışında da her şeyini beğendim diyebilirim.

Steam’de 49 TL etiketiyle sunulmuş olsa da, DLC’leri ile birlikte epey masraf çıkarabilir. Ben şahsen oyunu beğendim ama arkadaşlarım da alsın, saatlerce oynayayım diyebileceğim türden bir oyun da değil. Ekran görüntüleri ile veda ediyorum!

 

0%

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu