Girişimcilik Blogu

Yeni Nesil ile Girişimcilik ve Markalar

Girişimcilikte yeni neslin ilgisini çeken ve heves duyduğu fikirler, projeler ile ilgili bir içerik hazırladım.

Geçtiğimiz 2 hafta benim için oldukça yoğundu. Özellikle çalıştığım şirketin metin işleri epey vaktimi aldı. Bu yüzden de pek fazla içerik üretmeye zamanım kalmadı. Hatta bekleyen 2 adet de iç yapım proje var. Konumuz da aslında kendi projelerimle ilintili gibi gözüken, ancak yeni kitlelere yelken açan geleneksel sektör üyelerini ilgilendiren bir konu. Yeni nesil kitle nedir, nasıl bir şeydir? Yeni jenerasyon nasıl bir eğilim ve ilgi alanı gösteriyor. Tüm bunları bu içerikte paylaşmaya çalışacağım.

Öncelikle net rakamlar veremeyeceğimi üzülerek belirtmek istiyorum. Çünkü bunlar zaten ofisimizde uzun süre yapılan araştırmalar, sokak yoklamaları ve internet tarafındaki varlıklarımızın analitik değerleri ile elde edilen veriler. Ama kabaca bahsetmemden dolayı bir sorun olmayacaktır.

Yeni nesil diye adlandırdığımız grubu aslında jenerasyonla örtüştüremiyoruz. Çünkü 13-17, 18-23, 24-29 (ya da Google demografi bilgilerine göre 25-34) gibi üç gruba ayırsak bile, 18 ve üzeri yaş grubuna ait bireyler pek de yeni jenerasyon sayılmıyor. Bu yüzden 13-29 yaş aralığındaki insanları yeni nesil dijital medya ve dijital ilgi alanları konusunda inceleyebiliyoruz. Gelelim uzun çalışmalar sonucu elde edilen verilerin ışığında yapılan gözlemlere ve çıkarılan sonuçlara.

Öncelikle yeni nesil kitle dediğimiz oluşumun %85 civarı Youtube tarafıyla haşır neşir. %97’si hayatında bir defa isteyerek Youtube’dan video izlemiş, %85’i ise düzenli olarak Youtube kullanıyor. Doğrudan kendisini herhangi bir video içerik üreticisinin takipçisi olarak tanımlayanların oranı ise %46.

E-spor tarafı ise çok daha karışık. Yeni nesil kitlenin %39’u E-spor ile haşır neşir. Erkeklerde bu oran %85 dolaylarında. Yeni nesil kitlenin %91’i hayatında en az 1 defa oyun oynamış, %62’si ise düzenli aralıklarla oyun oynuyor. Ancak burada mobil oyunlar da dahil edildi. Kendisini e-sporcu olarak tanımlayan kitle ise %7 dolaylarında.

Yazılı içerik tarafında da hayatında en az 1 kez blog ziyaret etmiş gençlerin oranı %82 civarında. Düzenli olarak blog ziyaret edenler ise %33. Düzenli blog yazanların sayısı %0.09 iken düzenli olarak kendisine ait veya başka bir platforma yazılı içerik çıkartanların oranı ise %0.50 civarında.

Bunlar kabaca -olayın ciddiyetini anlatmak adına- verdiğim veriler. Şimdi gelelim girişimcilik ya da markaların bundan fayda sağlaması kısmına. Aslında elde harika bir kitle var. Eski nesil kitlelere göre ilgi alanı çok daha çeşitli olan bir kitle var elinizde. Hatta öyle bir kitle var ki, ortalama her 100 gençten 8’i hem Youtube takip ediyor, hem blog okuyor, hem de gelişmekte olan e-spor ile ilgileniyor. Genelde gençlerin yoğunlaştığı alanlar bunlar. Instagram tarafına henüz çok fazla girmedik, elimizde sadece sokak verileri var. Markalar eğer şu anı düşünüyorlarsa tabi ki cebinde para olan ve satın almaya daha yatkın hedef kitlelere yönelmeli. Ancak eğer yarınını düşünüyorsa, bilinç altı yaratmak adına genç kitleye yatırım yapmalı, hatta gerekirse sadece reklam değil, ürettiği projelerle de viral etki oluşturmalıdır.

Bu bahsettiğim her şeyin de yolu içerik üreticilerinden geçiyor. Anlık kâr kaygılarıyla markaların reklamlara ayırdıkları bütçenin belki yüzde birine çok daha etkili ve gelecek garantisi olabilecek projeler üretilebilir. Yeni nesil kitle inanılmaz geliyor; ki bunu son seçimlerde siyasi olarak da gördük, inanılmaz bir yatırım yapıldı partiler tarafından gençlere…

Umarım markalar reklam ajansı adı altında çalışan içerik üreticilerine (taşeronlara) para kaptırmak yerine, kendi bünyeleri altında içerik üreticileri istihdam edip geleceğe yatırım yapmaya başlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir