Oyun

Youtube’da Oyun Kanalı Açmak

Son zamanlarda Youtube ya da Youtuber hayal edildiğinde akla elinde selfie kamerası olan vloggerlar gelmekte. Ancak unutulan bir çok kategori var. Unutulmaktan da öte, talep görmeyen demek daha doğru olacaktır. Peki oyun kanalı açmak mantıklı bir davranış mı? Youtube'da nasıl oyun kanalı açılır?

Son zamanlarda Youtube ya da Youtuber hayal edildiğinde akla elinde selfie kamerası olan vloggerlar gelmekte. Ancak unutulan bir çok kategori var. Unutulmaktan da öte, talep görmeyen demek daha doğru olacaktır. Peki oyun kanalı açmak mantıklı bir davranış mı? Youtube’da nasıl oyun kanalı açılır?

Öncelikle bahsetmem gereken bir kaç istatistik var. Oyun kanalları konusunda bir kaç veri elde ettim -ismi lazım değil bir youtuber ajansından- ve sizlerle yüzeysel olarak paylaşmak istiyorum. Oyun temalı kanalların son 1 senede aslında abone sayısı ortalama %14 civarı artmış. Ancak makyaj ve kişisel bakım kanallarının abone sayısı ortalama %129, eğlence kanallarının %81 ve son olarak çocuk kanallarının %155 artmış. Yani oyun kanalı açmak şu verilerden sonra pek mantıklı görünmüyor. Tabi istediğiniz kısa yoldan parayı kırmak ise…

Oyun kanalı açmadan önce kesinlikle para kazanma hayalinizin olmaması gerekiyor. Aslında para kazanacaksınız ancak bunu da daha iyi bir içerik için kullanmak zorunda kalacaksınız. İşe şu maddi kısımdan başlamak gerekiyor. Hem en maliyetli kanal tipi oyun kanalları, hem de en az geliri olan… Evet bunu kafanızda hallettiyseniz, diğer maddelere geçeyim. Eğer yok arkadaş ben 2 sünger çekip zengin olacağım diyorsanız bu pencereyi çaktırmadan kapatın.

Gelelim ikinci maddeye. Bir kanal açtınız, en basit adım zaten burası. İyi bir oyun bilgisayarı dizdiniz. Ekipmanlarınız da tamam diyelim. Ancak yetmiyor, arka fonu mutlaka kullanmalısınız. Bunun için oyuncu dekorasyonu temalı bir içeriğim var. Oyunculara yaşam alanınızı en “gamer” şekilde sunmak zorundasınız. Bu adımı da başarıyla geçtikten sonra içeriklere başlayabilirsiniz.

İçerikleri hadi oyun oynayayım da video çekeyim gibi düşünmemelisiniz. Mutlaka önceden videonun senaryosunu hazırlamalı, provalar yapmalı ve oynayacağınız oyunu önceden oynamış olmalısınız. Ayrıca belirtmem gereken bir konu da, artık gameplay yani oyunu oynadığınız uzun ve sıkıcı videolar talep görmüyor. Bunun yerine daha eğlence odaklı ya da eleştiri odaklı; kısaca sizin seçeceğiniz tema doğrultusunda oyun içerikleri sunmalısınız.

Peki içerik de tamam, ya aboneler? Hemen çekiliş yapın. Şaka, tabi ki bu geçici bir çözüm olacaktır. Youtube için SEO öğrenin. Yeni çıkan oyunları kaçırmayın ve bu oyunlar hakkında içerikler hazırlayın. Keymailer gibi daha çıkmamış oyunların Youtuber ve Streamerlara verildiği platformları kullanarak, oyun çıkmadan önce içeriğinizi hazırlayıp, oyunun çıktığı gün kanalınızda videonuzu yayınlayın.

Son bahsedeceğim şey ise maddi konular. Kazandığınız parayı çarçur etmeyin. Gidin yeni çıkan konsol alın, onun da içeriğini çıkartın. Odanızı daha da oyun temalı hale getirmeye çalışın. Mutlaka markalarla görüşün ve “geri gönderimli” ürün incelemeleri kapmaya çalışın. Derdiniz içerik olsun, ürünü geri yollayın. Referans topladıktan sonra da arzu ederseniz bir Youtube ajansına kaydolabilir ya da kendi gelir modellerinizi kendiniz şekillendirebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki içeriğimde görüşmek üzere, hoşçakalın!

4 Yorum

  1. Abi tavsiyelerin harika yalnız bir de ekipman tavsiyesi yapsan oyun kanalları için çok iyi olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu