Günlük İçerikler

Youtuberlık Nereye Gidiyor?

Youtuberlık yapmak için bilmeniz gerekenleri derledim. Eski youtuber ve yeni youtuber karşılaştırması da mevcut...

Günümüzde artık içerikler görsel medya olarak üretilmekte. Biz bir avuç yazan insan kaldık desem yeridir. Daha önce takip ettiğim youtuberlar listesi yapmıştım. Ancak bu sefer doğrudan youtuberlık ile ilgili bir kaç şey söylemek istiyorum.

Öncelikle video blogger olarak adlandırılsa daha hoş olacaktı. Ancak burada platformun etkisi var ve her video çeken eleman youtuber olarak anılıyor. Bizim dilimize “internet ile ilgili” bu tarz markadan ürünleşme gibi şeyler pek yerleşmezdi. Viledalamak, bizim için her türlü sopayla yapılan temizliği ifade ediyor. Ya da bir Nescafe koy denildiğinde herhangi bir çözünebilir kahve koyulabiliyor. Ancak Googlelamak gibi terimler pek yerleşmedi. İnternet konusunda dünyanın geri kalanından geride kalmamızın da payı var elbette.

Ancak bu Youtube denen illet, tam da hobi arayan, can sıkıntısını atlatmak isteyen gençlerimizin arayışta olduğu zamana denk geldi. Youtube eskiden video izleme platformuydu ve sosyal medya işlevi bulunmuyordu. Ancak daha sonra Youtube, kitlelere ulaşmanın ve bu kitlelerle etkileşime girmenin en değerli yerleşkesi oldu. Youtuber terimi de, düzenli olarak kitleye içerik üreten insanlara dendi. Bir oyun oynama videosu, bir günlük videosu, bilgilendirme videosu ya da eğlenceli yarışmalar videosu… Aklınıza ne gelirse, insanlar tarafından üretilmeye ve takip edilmeye başlandı.

Zamanında bir projemde kullanmak üzere bazı takip ettiğim kanalların fotoğraflarını çekmişim. Örneğin Enes Batur. O zamanlar kanalın adı NDNG – Enes Batur…

Enes Batur

Evet, belki de şuan en iyi youtuber olarak nitelendirebileceğim Enes’in o zamanlar tam 1,034,923 abonesi varmış. Bu fotoğrafların tamamı 2016 senesinin Şubat ayından. Hangi gün olduğunu hatırlamıyorum. Ancak diğer ekran fotoğraflarıyla birlikte, hepsi aynı gün çekildi. Rahatlıkla karşılaştırma yapabilirsiniz. Enes Batur, Şubat 2016’dan beri tam 4,306,892 yeni abone elde etmiş.

Bir sonraki durağımız Orkun Işıtmak. Onun da ekran görüntüsü şu şekilde.

Orkun Işıtmak

Onun da 1,001,341 abonesi varmış. 22 ayda tam 3,042,299 abone kazanmış. Daha elimde baya fotoğraf var eski Youtube ekran alıntıları konusunda. Ancak bu ikisi yeterli olmuştur diye düşünüyorum.

Şimdi gelelim meselemize. Youtuberlık yapmak olmaz. En azından ben böyle düşünüyorum. Youtuber olunur. Enes Batur’u daha yüzünde tüy yokken seyretmeye başladım ben. O zamanlar daha anladım kanalının büyüyeceğini. Enes değişen trendleri çok iyi takip etti. Oyun videolarından günlük videolarına çok yumuşak bir geçiş yaptı ve tacı taktı. O zamanlar en çok aboneye sahip kanal olan Burak Oyunda, günümüzde kadar yalnızca 1 milyon civarı yeni abone kazanabilirken, Enes 4 milyon, Orkun 3 milyon yeni abone kazandı. Buradan dilediğiniz çıkarımları yapabilirsiniz. Bloggerlık da öyle aslında, benzetiyorum ben biraz…

Youtuberlık günümüzde meslek sıfatını da aşmış durumda. Bir şöhrete kavuşmak gibi de algılayabilirsiniz. Profesyonellerle çalıştığınız sürece, içeriklerinizin üretiminde aksamalar yaşamadığınız sürece ve marka işbirliklerine balıklama atlamadığınız sürece yeterli büyümeyi yakalayabilirsiniz.

Etiketler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı