AlışverişYeme İçme

Yüksek Kafeinli Kahve, Taft Coffee İncelemesi

Blog sitemi açmamın üzerinden 6 ay kadar geçti ve üzerine 3 kahve incelemesi yaptım. Ancak bu seferki, diğerlerinden oldukça farklı. Yüksek kafeinli kahve ile ölüyü dirilten Taft Coffee incelemesi yapacağım.

Zamanında “eğer bir gün bloguma sponsor alacak olursam, kesinlikle kendileri bir kahve markası olacaktır” diye yazmıştım. Onun üzerinden 6 ay kadar geçti ve üzerine 3 kahve incelemesi yaptım. Ancak bu seferki, diğerlerinden oldukça farklı. Yüksek kafeinli kahve ile ölüyü dirilten Taft Coffee incelemesi yapacağım.

Öncelikle size biraz Taft Coffee markasından ve girişiminden bahsedeyim. Ülkemizde kahve kültürü gittikçe gelişmekte. Artık Starbucks dışında da butik kahve dükkanları görebiliyoruz. Ayrıca internet üzerinden ya da Makro Center, Metro gibi hipermarketlerin reyonlarında bir çok uluslarası kahve markasını görebiliyor, alabiliyoruz. Özellikle filtre kahve makinelerinin ucuzlaması ve yaygınlaşması ile, çekilmiş taze kahve satışlarında da büyük bir yükseliş mevcut. Bu filtre kahve konusunda da son tanıştığım girişim Taft Coffee. Umut Erkan tarafından kurulan marka, Türkiye’nin en güçlü kahvesi ünvanını taşıyor. Burada güçten kastım tabi ki kafein miktarı. İlk bakışta zararlı gibi gözüken kafein, doğru amaçla ve uygun dozda alındığında aslında hayatımız için büyük bir öneme sahip. Hatta Alzheimer ve bir çok hastalığın önlenmesinde kafeinin aktif rolü bulunuyor. Umut Erkan da şöyle anlatıyor kahvesini…

Taft Coffee, 1 kilo kahve başına 21.2 gram kafein içeriği ile Türkiye’de yüksek kafeinli kahveler arasında birinci sırada. Özellikle sabah ölü gibi kalktığınızda, ölüyü uyandıran kahvemiz ile güne dinç ve dinamik bir şekilde başlayabilirsiniz. Tamamen organik olan kahvelerimiz, dünya standartlarında ve yüksek kalitede üretilip kavrularak el değmeden paketlenmekte. Sıradan bir espressodan bile 2 kat fazla kafein içeriği ile lider olan Taft Coffee, onlarca farklı kahve çekirdeğinden ve özel hesaplanan oranlarda karıştırılan kahvemiz böylesine özel bir formüle sahip.

Taft Coffee, İstanbul İçerenköy’de bulunuyor. Ayrıca satış dışında üretim merkezleri de İstanbul’da. Kahve fiyatları da gayet uygun diyebilirim. Kilosunu 89 TL’ye satıyorlar ancak ben tek kişiyim, daima taze kahve içmek isterim diyenler için 34.90 TL etiketli 250 gramlık paketleri de bulunuyor. Ayrıca fincan veya frenchpress gibi aksesuarlar ile hazırlanan özel paketleri de mevcut. Uyandırmak istediğiniz arkadaşınıza böyle bir set hediye edebilirsiniz. O zaman yavaştan kutusunu açarak incelemeye başlayalım.

Taft Coffee

Taft Coffee, harika bir branding ile bizleri selamlıyor kutusundan. Sticker ve demleme kılavuzu barındıran 2 adet eklentisi ile birlikte, kahve özel siyah bir kutudan çıkıyor. Ayrıca kargoya verilmeden önce de özenle baloncuklu muhafaza poşeti ile de korunaklı hale getiriliyor. Böylelikle taşıma esnasında gelebilecek hasarı minimize ediyorlar. Bana set olarak gönderdikleri için bir de fincan çıktı.

Yüksek Kafeinli Kahve

Paket üzerinde, sık sık startup çıktısı ürünlerde görmeye alışkın olduğumuz sosyal mecra adresleri, slogan ve marka bilinirliğini arttırmak amacıyla yapılan çalışmalar bulunuyor. Ben paketi de, diğer tamamlayıcı öğeleri de çok başarılı buldum. Nestle’yi saymazsak, daha önce incelediğim paket kahvelerde, branding tarafı zayıf kalmıştı ancak Taft Coffee bana daha tecrübeli geldi.

Yüksek Kafeinli Filtre Kahve

Biraz yoğun bir zaman diliminde olduğum için (malum Kızılay’daki mağaza açılışımız) evimi görmez oldum. Bu yüzden bulduğum ilk fırsatta nişanlımın evinde bu incelemeyi gerçekleştirdim. Fotoğraflama açısından bir japon atıştırmalığı kadar fırsatım olmasa da, size bir yüksek kafeinli filtre kahve incelemesi yapmaya çalışıyorum. Paketinden açtığım filtre kahveyi bulduğum makinede demlemeye başladım. Diğer markalardan farklı olarak, mutfak ilk defa bu kadar yoğun bir kahve kokusu ile sarıldı diyebilirim. Yalnız kahvenin kokusu, kahve olduğunu belli etse de, normal bir kahve olmadığını da hissettiriyor. Kokusunda farklı bir aroma var. Yani sanki daha bir az kavrulmuş, daha bir ham ya da organik havası var. Belki bunda, diğer marka kahvelerin filtrede yanmasının payı vardır. Bu işi uzmanından dinlemek lazım.

Umut Erkan Taft Coffee

Ve kahvemiz fincanda! Tat olarak garipsenecek bir yanı yok. Aynı ölçekte hazırladığınız diğer kahvelere göre bir tık daha yoğun ancak rahatsız etmiyor. Özellikle benim gibi sabahın köründe hazırladıysanız bu kahveyi, ilginç bir şekilde -ya da psikolojik olarak- kokusu dahi sizi uyandırıyor. Buram buram kahve kokan mutfağınızda 3 dakika durmanız bile sizi uykunun en güzel yerinden uyandırabilir. Bu arada eğer satın almak isterseniz, kesinlikle fincanlı paketi de seçenekleriniz arasına ekleyin. Çünkü fincanı oldukça iyi ve ağır olanlardan. Sabah sabah kahvenizi dökmek istemiyorsanız bence en iyi seçenek. Hem de Instagram fotoğraflarınıza hava katacak bir aksesuar.

Özet olarak şuana kadar içtiğim en güzel 3-4 filtre kahveden bir tanesi. Kahve kalitesi Espresso Lab ya da Starbucks gibi hazır kahve dükkanları gibi değil. Daha bir özen var işin içerisinde. Ben tavsiye ederim. Ancak özellikle sabah 1 fincan yüksek kafeinli kahve yeterli. Bazı bünyeler kafeine karşı daha az toleranslı olabiliyor. Uyandırmak konusunda ise dedikleri ve söz verdikleri gibi, ölüyü bile uyandırabilecek kapasitede bir kahve ile karşı karşıya kaldım. Ayrıca sitelerinden kafein ve faydaları hakkında ipuçları alabilir, neden bu kahveyi tercih etmeniz gerektiği konusunda şeffaf açıklamalara göz atabilirsiniz. Girişimci ve Taft Coffee’nin yaratıcısı Umut Erkan beye de çok teşekkür ediyorum. Taft Coffee resmi sitesini aşağıda bulabilirsiniz. Bir sonraki ürün incelemesinde görüşmek üzere, hoşçakalın!

Taft Coffee: https://www.taftcoffee.com

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu