Seyahat

Yurt Dışına Çıkmadan Önce İngilizce Öğrenmek

Yurt dışına çıkmak istiyorsunuz ama yabancı diliniz yetersiz olduğu için İngilizce öğrenmek istiyorsanız, sizi şöyle içeriğime alalım.

Sponsorlu İçerik

İster Avrupa’ya tarihi bir gezi, isterseniz uzak doğuda masmavi denizin keyfini çıkaracak bir tatil planlayın; İngilizce bildiğiniz ve konuşabildiğiniz sürece tüm problemlerin üstesinden gelebilirsiniz. Yani İngilizce anlayabiliyor ve konuşabiliyorsanız, Dünya’nın hangi noktasında olursanız olun, mutlaka iletişim kurabileceğiniz insanları bulabilirsiniz. İngilizce gibi evrensel bir dili bilmemek de ayıp sayılmaz. Ancak kesinlikle ve kesinlikle öğrenmek şart. Bunun için de yapabileceğiniz şeyleri derlediğim ve İngilizce öğrenmek adına uygulayabileceğiniz adımları listelediğim bir gezi blogu içeriği ile karşınıza çıkmaya karar verdim.

1. İngilizce öğrenmek ve pratik yapabilmek için açılan kafeler

Ülkemizde sayıları epey artan İngilizce konuşma zorunluluğu olan kafeler, aslında size yurt dışındaki ortamı sunmak adına oradalar. Yani içeri girdiğinizden itibaren artık bir turistsiniz. Derdinizi İngilizce anlatmak zorunda kalacağınız için bolca sözlük karıştıracak ve yardım alarak bildiklerinizi pekiştireceksiniz.

Bu İngilizce pratiği yapma konseptine sahip kafeler vasıtasıyla, hem o ilk utangaçlığı üzerinizden atabilir, hem de dil pratiğinizi yaparak farklı insanlardan farklı telafuzlar işiterek bildiklerinizi pekiştirebilirsiniz. Ayrıca unutmayın; İngilizce bilmek sadece gramerden ibaret değil. Orada hem doğru kelimeler ve cümleler ile derdinizi anlatacak, hem de karşınızdaki insanı doğru şekilde anlamaya çalışacaksınız. Yani hem speaking, hem de listening pratiği olacak.

Ancak tabi ki sizin gibi pratik yapmak için gelen insanların da yanlış bildiği varsayıldığında, yalnızca kurs sonrası ya da temel yabancı dil eğitimi sonrası gitmeniz ve sadece pratik yapmanız daha uygun olacaktır.

İngilizce Kafe

2. Mobil uygulamalar vasıtasıyla kelime dağarcığı geliştirmek

Kelime oyunu konseptli bir çok mobil uygulama bulunuyor. Bu uygulamalardan bir tanesini indirerek, özellikle tatil ya da alışveriş temasına sahip kelimeleri ezberleyebilirsiniz. Böylelikle herhangi bir şeyin fiyatını sorarken “şu” ya da “bu” diye göstermek zorunda kalmazsınız. Ayrıca önemli kelimeler hakkında fikir sahibi olarak acil durumlarda çok büyük faydasının dokunduğunu görebilirsiniz.

Kelime dağarcığı konusunda istediğiniz kadar kursa gidin, en iyi kolejlerde okuyun ya da İngilizce hazırlık bitirin; her daim geliştirmeniz gereken bir hazne olduğu varsayılır. Öyle ki, daha kendi dilimizde dahi bilmediğimiz yüzlerce kelime mevcut olabilir. İngilizcede de bilmediğimiz ancak öğrenmemiz gereken kelimeleri, kurs sonrası minibüste dahi çalışmamız için sözlük ya da mobil uygulamalar şart…

Yurt Dışına Seyahat

3. İngilizce kursu ile İngilizce öğrenmek

En iyi ve en mantıklı yöntem İngilizce kursu ile İngilizce öğrenmek. İngilizceyi gerçekten bu işinin ehli insanlardan öğrenmek ve o insanlarla pratik yapmak gibisi yoktur, bunda herkes hemfikir. Bu kurslara ulaşmak ise çok çok kolay. Özellikle de İstanbul’da yaşıyorsanız doğrudan bulunduğunuz ilçeye göre Bakırköy İngilizce kursları gibi aramalar yaparak en kaliteli kurslara ulaşabilirsiniz.

İngilizce kursları arasında seçim yaparken de yeni açılmış, tarihi ve tecrübesi olmayan kurslardan uzak durmanız en önemli tavsiyem olabilir. Verdiğim örnek üzerinden gidecek olursak; onlarca Bakırköy İngilizce kursu arasından en doğru seçenek TAD Bakırköy şubesi olacaktır.

Tek gezmek

4. Yurt dışına arkadaşlarınızla gitmeyin

Yurt dışına giderken belki de en eğlenceli şeydir arkadaşlar… Ancak söz konusu İngilizce pekiştirmek olduğunda, arkadaş ortamı buna pek müsait olmayabiliyor. Öyle ki, muhabbetleriniz Türkçe olarak gerçekleşeceği ve günlük hayatınızın büyük bölümünde anadilinizi konuşacağınız için, İngilizceye hiç ihtiyacınızın olmadığı günler geçebilir. Bunun yerine orada yeni yabancı arkadaşlar edinin ve pratiğinizi geliştirin.

Şöyle bir toparlayacak olursak, yurt dışına çıkmadan önce İngilizce bilgimizi ve pratiğimizi bu 3 madde ile birlikte geliştirir ve pekiştirirsek, oluşabilecek muhtemel sıkıntıları minimize etmiş oluruz. Bu yüzden de sadece gramer çalışıp pratiğinizi aksatmayın. Ya da kelime öğrenip gramerde eksik kalmayın. Kursa gidin, kelime ezberleyin ve pratiğinizi yapın. Bunları yaptığınızda, içeriğin başında da belirttiğim gibi Dünya’nın neresinde olursanız olun, sırtınız yere gelmez.

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu