Müzik

Eurovision 2021 Hakkında Her Şey

Geçtiğimiz yıl iptal edilen Eurovision 2020'ye nazaran çok daha fazla özlenen Eurovision 2021 şarkı yarışması katılımcıları ve muhtemelen kazananı için düşüncelerimi iletmek istiyorum.

Eurovision 2021 zamanı geldi çattı. Bu blog içeriği içerisinde sırasıyla Eurovision 2021 Şarkı Yarışması’nın önce tüm katılımcılarını yarı final sıraları ile birlikte sizlere tanıtacağım. Arından geleneksel olan favori listesi olarak belirlediğim kendi sıralamamı videolu olarak iliştireceğim. O zaman başlayalım! 🙂

Geçtiğimiz yıl malumunuz Covid-19 pandemisi sebebiyle önce ertelenen, ardından çeşitli çözümler sunulan ve nihayetinde iptal edilen Eurovision 2020 Şarkı Yarışması‘ndan sonra bu yıl beklentiler daha da büyüdü. Geçtiğimiz yıl birbirinden harika şarkıların hazırlandığı düşünüldüğünde bir çok ülke aynı sanatçıyla tekrar katılma kararı aldı. Bu ülkeler Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, Hollanda, İsrail, İsviçre, İzlanda, Letonya, Malta, Moldova, Romanya, San Marino, Sırbistan, Slovenya ve Ukrayna.

Eurovision 2021 nerede ve ne zaman düzenlenecek?

Eurovision 2021 geçtiğimiz yıl iptal edilen yarışmada olduğu gibi Hollanda’nın en büyük liman kenti Rotterdam’ın Ahoy Rotterdam salonunda gerçekleştirilecek. İlk yarı finali 18 Mayıs, ikinci yarı finali 20 Mayıs ve büyük finali 22 Mayıs olarak açıklayan EBU, seyirci konusunda oldukça titiz davranacak.

Eurovision 2021 için salona seyirci alınacak mı?

Covid-19 aslında ilk defa böylesine büyük bir organizasyonu vurmuyor. Özellikle spor etkinlikleri epeydir pandemiden dolayı müzdarip. Ancak Eurovision 2020 iptalinden sonra sanatçıların aynı şarkıyla katılabilmeleri için başta Bulgaristan olmak üzere bir çok ülkeden baskı gelse de EBU tüm bu talepleri reddetti. Seyirci konusunda da yine taviz vermeyen EBU önce seyirci alınmayacağını söyledi, ardından aşılamaların hızlanmasıyla beraber yumuşadı ve Ahoy Rotterdam’a 3.500 biletli seyircinin alınacağını, aralarında birer koltuk mesafe oluşturulacağını, maske ve ısı ölçümü gibi katı kurallarla insanların salona alınacağını açıkladı.

Eurovision 2021 katılan ülkeler

1. Yarı Final

18 Mayıs 2021 tarihinde düzenlenecek ilk yarı finalde Almanya, Hollanda ve İtalya bu yarı finalde oy kullanacak ve şarkılarının tanıtımı yapılacak.

 1. Litvanya – THE ROOP – Discoteque
 2. Slovenya – Ana Soklič – Amen
 3. Rusya – Manizha – Russian Women
 4. İsveç – Tusse – Voices
 5. Avustralya – Montaigne – Technicolour
 6. Kuzey Makedonya – Vasil – Here I Stand
 7. İrlanda – Lesley Roy – Maps
 8. Kıbrıs Cumhuriyeti – Elena Tsagrinu – El diablo
 9. Norveç – Tix – Fallen Angel
 10. Hırvatistan – Albina – Tick-Tock
 11. Belçika – Hooverphonic – The Wrong Place
 12. İsrail – Eden Alene – Set Me Free
 13. Romanya – Roxen – Amnesia
 14. Azerbaycan – Samira Efendi – Mata Hari
 15. Ukrayna – Go A – Şum (Шум)
 16. Malta – Destiny – Je Me Casse

2. Yarı Final

20 Mayıs 2021 tarihinde düzenlenecek ikinci yarı finalde Birleşik Krallık, Fransa ve İspanya bu yarı finalde oy kullanacak ve şarkılarının tanıtımı yapılacak.

 1. San Marino – Senhit – Adrenalina
 2. Estonya – Uku Suviste – The Lucky One
 3. Çek Cumhuriyeti – Benny Cristo – Omaga
 4. Yunanistan – Stefania – Last Dance
 5. Avusturya – Vincent Bueno – Amen
 6. Polonya – RAFAŁ – The Ride
 7. Moldova – Natalya Gordienko – Sugar
 8. İzlanda – Daði og Gagnamagnið – 10 Years
 9. Sırbistan – Hurricane – Loco Loco
 10. Gürcistan – Tornike Kipiani – You
 11. Arnavutluk – Anxhela Peristeri – Karma
 12. Portekiz – The Black Mamba – Love Is on My Side
 13. Bulgaristan – VICTORIA – Growing Up Is Getting Old
 14. Finlandiya – Blind Channel – Dark Side
 15. Letonya – Samanta Tīna – The Moon is Rising
 16. İsviçre – Gjon’s Tears – Tout l’univers
 17. Danimarka – Fyr & Flamme – Øve os på hinanden

Büyük Final

Eurovision 2021 Grand Final yani Büyük Final tarihi 22 Mayıs 2021 olarak belirlendi. Doğrudan katılacak Big Five (Büyük Beşli) ve ev sahibi ülke Hollanda’nın yeri finalde garanti.

 1. Hollanda – Jeangu Macrooy – Birth of a New Age
 2. Almanya – Jendrik Sigwart – I Don’t Feel Hate
 3. Birleşik Krallık – James Newman – Embers
 4. Fransa – Barbara Pravi – Voilà
 5. İspanya – Blas Cantó – Voy a quedarme
 6. İtalya – Måneskin – Zitti e buoni

Eurovision 2021 favori listemde kimler var?

Hemen size gönlümdeki şampiyonu açıklamadan önce biraz insanların neler düşündüğünden bahsedeyim. Malum iddia sitelerinde Malta açık ara önde götürüyor. Ancak ben ve eşim de pek hoşlaşmadık Malta’lı hanımefendiden. İddia sitelerinde ikinci sırada Fransa, üçüncü sırada İsviçre geliyor. Ardından sıralama şu şekilde: 4. İtalya, 5. Bulgaristan, 6. İsveç, 7. İzlanda, 8. Litvanya, 9. Norveç ve 10. Yunanistan. Anketlerde de yine ilk 3 değişmiyor ancak dördüncü sıradan sonrası oldukça karışık. Anketlere göre 4. Litvanya, 5. İtalya, 6. Sırbistan, 7. Yunanistan, 8. İsveç, 9. Azerbaycan ve 10. İzlanda olarak sıralanıyor.

Geldik şimdi benim listeme. İlk defa şampiyonum belli değil ancak ilk 4 ülkeden hangisi kazanırsa üzülmem.

Fransa – Barbara Pravi – Voilà 12 PUAN

Bu şarkıyı anlatmam için önce dinlemeniz ve ardından bu satırları okumanız gerekiyor. Daha önce Eurovision 2018 yılında açık ara favorim olan ve yine Fransızca bir şarkı ile Fransa adına katılan Madame Monsieur – Mercy beni aynı şekilde etkilese de insanları maalesef etkileyememişti. Ancak bu sefer durum çok daha farklı, gerçekten bir çok insanı almış başka bir yere götürmüş… Barbara Pravi, Fransa’nın içindeki elemede birbirinden mükemmel şarkılar arasından sıyrılarak birinci geldi ve yarışmaya hak kazandı.

Bu arada stüdyo performansının yanı sıra canlı performansını da bir iki video ile izleme şansım oldu, kadın gerçekten mükemmel geçiriyor duyguyu dinleyene. Bu yüzden de listemin ilk sırasında harika tınısı ve yüksek vokal gücüyle Barbara Pravi geliyor.

İsviçre – Gjon’s Tears – Tout l’univers 12 PUAN

Bu adam geçen yıl harika bir Fransızca şarkıyla katılmak istemiş ve pandemiden dolayı o güzelim şarkı iptal olmuştu. Ancak tuhaftır ki, geçtiğimiz yıl benim 3. sırada favorim olan (geçen yılki içeriğime bakabilirsiniz) Gjon’u bir Allah’ın kulu da favori göstermemişti. Anlaşılan adamın değeri bu sene anlaşıldı ve hemen ilk 5 listelerine soktular.

Şarkıya gelecek olursak ilk sırada olduğu gibi yine mükemmel bir Fransızca şarkı ancak İsviçre tarzıyla! Geçen yılkine göre daha yüksek patlama noktaları olan, daha akıcı ve daha ince bir şarkıyla katılmış. Çok da iyi yapmış!

Romanya – Roxen – Amnesia 11 PUAN

İlk 2’ye Fransızca torpilimi kullandıktan sonra gelelim asıl favoriye! Nedense hiç bir favori listesinde kendisine yer bulamasa da bu kadın canlı performansta o salonu birbirine katar! Geçen yıl katılmak istediği Alcohol You ve kendi ülkesindeki elemelerde elenen Cherry Red isimli şarkıları dahi kafadan ilk 5’e oynar. Bu sene de Cherry Red mantalitesinde ancak daha melodik ve daha sahneye uygun bir şarkı olan Amnesia ile katılıyor. Sonunda mesaj kaygısını da gösteren Roxen, gerçekten de ABD ve İngiltere pop müziğine yön veren ünlü isimler kadar özgüvenli bir şekilde performansını gösteriyor.

İzlanda – Daði og Gagnamagnið – 10 Years 11 PUAN

Geçen senenin iptal olan yarışmasında Litvanya ile birlikte açık ara 2 favoriden birisi olan İzlanda, bu seneki şarkısıyla geçen senenin bir tık altında kaldı. Ancak yine de farklı tarzları, özgün müzikleri ve sempatik tavırlarıyla Dadi ilk 5’te olacaktır.

İtalya – Måneskin – Zitti e buoni 11 PUAN

İtalyanca bir rock şarkısına ne dersiniz? Marilyn Manson tarzı müzikleriyle gerçekten bu yılın sürpriz yarışmacılarından birisi Måneskin olacak. Sahne performansları şimdiden merak konusu! İtalya son 6 senedir iyi işler yapan nadir ülkelerden. Özellikle 2015 yılında Il Volo ile 3’üncülük, 2017 yılında 100.000.000+ izlenmesiyle Francesco Gabbani, 2018 yılında Ermal Meta & Fabrizio Moro’nun muhteşem rap/rock düeti, 2019 yılında Mahmood’un Soldi’si, iptal edilen 2020 yılında Diodato’dan efsanevi piyanolu Fai Rumore performansı ile İtalya bir başka!

Bu yıl da ilk 5’te olmalarını bekliyorum. Oldukça özgün ve hırçın bir performans bizleri bekliyor.

Bulgaristan – VICTORIA – Growing Up Is Getting Old 10 PUAN

VICTORIA geçen yıl mükemmel bir şarkıyla katılacaktı ancak iptal edilmesiyle beraber spekülatif açıklamaları ardı ardına sıraladı. Önce aynı şarkıyla ikinci defa yarışabilmek için EBU’ya yoğun baskı yaptı, ardından EBU aynı katılımcı ancak farklı şarkıya onay vermesi sonrasında “odağımı kaybettim, yaratıcılığımı kaybettim…” minvalinde tonla röportaj verdi. Bulgaristan son yılların yükselen değerlerinden. Özellikle ABD müzik listelerine dahi soktukları popüler şarkılarıyla bence son yıllarda en çok yükseliş kaydeden ülke. VICTORIA ise yine mükemmel bir şarkı ile karşımızda. Ancak bu spekülatif açıklamaları yüzünden jüri oylarını alabileceğini düşünmüyorum.

Ben şarkıyı çok sevdim, canlı performansı oldukça başarılı. İnce, dinlendirici bir ses tonuyla bu kadını saatlerce dinleyebilirim.

Litvanya – THE ROOP – Discoteque 10 PUAN

Eurovision 2020’de yaptıkları şarkı ve gösterdikleri sahne şovu ile Eurovision tarihine geçebilecekken, 0.2 mikronluk bir virüs geldi o şarkıyı bu hale getirdi… THE ROOP gerçekten karizmatik vokali ile Eurovision 2021’i de sallayacak ancak şampiyonluk beklemiyorum. Ben şarkıyı ve şovlarını çok sevdim, ilk 5’te yer almaları sürpriz olmaz.

Kıbrıs Cumhuriyeti – Elena Tsagrinu – El diablo 10 PUAN

Ablamız belki de kendisine en çok güvenen katılımcı. Özgüvenli dansı, popüler müzik türü ve canlı performansı ile insanları gerçekten şarkısına eşlik ettirmek için geliyor. Kıbrıs -1 yıl haricinde- her zaman pop müzik ile katılmayı seven bir ülke. Bu yıl da şaşırtmadılar ve oldukça eğlenceli, dile kolay dolanan bir şarkı ile katılıyorlar. Birincilik ipini göğüsleseler dahi şaşırmayacağınız bir yapıt var ortada!

Avustralya – Montaigne – Technicolour 9 PUAN

Geçtiğimiz yılın favori ilk 5 adaylarından birisi olan Montaigne, bu yıl da harika bir şarkıyla katıldı ancak rakipler çok güçlü çıktı! Sahne performansı geçmişiyle göz kamaştırsa da Technicolour şarkısı bir tık zayıf kaldı diyebilirim. Yine de ilk 10’da olacağını düşünüyorum.

Belçika – Hooverphonic – The Wrong Place 9 PUAN

Eurovision’daki en ünlü gruplardan birisi olan Hooverphonic az kalsın geçen yıl çok büyük bir hataya imza atıyordu. 90’lı yıllarda popülaritesini arttıran ve 2000’li yılların başında zirve yapan grup, 2010 yılında solist değiştirmeye başladılar. Daha önce İstanbul da dahil olmak üzere Dünya’nın dört bir yanında konser veren tecrübeli grup, 2010 yılında Hooverphonic’i Hooverphonic yapan Geike Arnaert ile yolları ayırıp Noemie Wolfs ile yola devam ettiler. 6 yılın sonunda bu solistten de vazgeçen grup Eurovision’a 19 yaşındaki Luka Cruysberghs ile katılma kararı aldılar.

Müzikleri gerçekten güzeldi ancak solistleri büyük bir sıkıntıydı. Nihayetinde doğru kararı verdiler ve 1998 yılında ilk imzayı attıkları Geike Arnaert ile Eurovision’a katılma kararı aldılar. Bu da tam eski Hooverphonic gibi mükemmel bir şarkı ile mükemmel bir solisti buluşturdu. Geçen yıl bu şarkıyla ilk 5 zorlayabilirlerdi ancak bu yıl rekabet çok daha yüksek. İlk 10 garanti diyorum!

Diğerleri

Bu yıl iyi bulduğum müziklerin sayısı çok daha fazla. İsrail’in müziği dile dolanan popüler türde bir müzik. Ancak yakın zamandaki antipatik birinciliklerinden dolayı destek bulabileceklerini düşünmüyorum. Finlandiya bir çok ankette öne çıkıyor ancak rock müzik klasmanında benim adayım İtalya! Birleşik Krallık eşim tarafından oldukça sevildi ancak benden 8 puan alabildi. İspanya ve Azerbaycan geçtiğimiz yılki katılımcıları ile katılsalar da şarkıları çok aşağıda kaldı. Geçtiğimiz yıl ikisi de ilk 10’a oynarlardı, bu yıl maalesef ilk 20 zor. İsveç yine anketlerde öne çıksa da o tarz müzikler artık beni baydı.

Benim düşüncelerim bunlar, siz de düşüncelerinizi mutlaka benimle paylaşın.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu