Girişimcilik Blogu

Girişimci Ruh ve Bu Ruha Sahip Olmak

Girişimcilik üzerine onlarca içerik oluşturdum. Ancak halen aynı tipte sorular alıyorum. "Şöyle bir fikrim var, girişeyim mi?" gibi bir çok soru, aslında girişmemeniz gerektiğini bağırıyor. Girişimci ruh nedir? Gelin biraz bu konuyu girişimcilik blogu sınırları içerisinde açalım.

Girişimcilik üzerine onlarca içerik oluşturdum. Ancak halen aynı tipte sorular alıyorum. “Şöyle bir fikrim var, girişeyim mi?” gibi bir çok soru, aslında girişmemeniz gerektiğini bağırıyor. Girişimci ruh nedir? Gelin biraz bu konuyu girişimcilik blogu sınırları içerisinde açalım.

Öncelikli ülkemizdeki girişimcilik konularıyla ilgili Türkiye’de Startup temalı bir yazım var ona göz atabilirsiniz. Girişimci insanlar için de yine bir çok blog yazım bulunmakta. Girişimci ruh ne demek ona değinerek başlamak istiyorum.

Girişimci insanların, kaygısız ve cesaretli şekilde bir işlere girişmesi olarak tanımlayabileceğimiz girişimci ruh, asla duygularına yenik düşmez ve risk almayı sever. Bir fikir varsa ortada, bunu yalnızca mantık süzgeçinden geçirir ve ekonomik olarak girdi çıktı analizi yaparak karar verir. Ayrıca fikirlerini ulu orta söylemez, doğrudan kendisi bu fikrin girişimcisi olmak ister.

Girişimci ruhlu insanlar ülkemizde maalesef çok çok az sayıdalar. Kendisine “girişimci” diyenlerin bir çoğu aslında “yatırımcı”dan ibaretler. Çünkü risk almayı istemeyen, mutlaka getirisine bakan ve patlama potansiyelinden öte kesin kârını görmek isteyen girişimci görünümlü yatırımcılar, ülkemizdeki startup kültürü için de en büyük tehlikeler diyebilirim.

Ülkemizde bir çok girişimci, girişimci ruhlu insan ve yatırımcı, bazı platformlar çevresinde toplansa da, en büyük kitle yatırımcı, sonrasında girişimci ruhlu insan, en azı ise girişimci ruhlu olup çekinmeyerek fikirlerinin peşinde koşan gerçek girişimcilerdir. Bunun etkilerini üniversite programlarında, etkinliklerinde, çekirdeklerde, teknoparklarda, kosgeb gibi platformlarda görüyoruz. Girişimcilik için en büyük unsur, bahsettiğim bu girişimci ruhtur. Girişimci ruh ile yapılamayacak hiç bir şey yok inanın bana.

Şöyle bir toparlamak gerekirsek, girişimci ruhlu insanlar, ülkemizde de, dünyada da startup temelini oluşturan yegane şey. Umarız sayıları katlanarak artar ve insanlar kendi harika fikirlerini, projelerini, çakma girişimci görünümlü yatırımcılara kaptırmadan ve fikirlerinin patlayıp potansiyel göstermesinden öte sadece kâra yönelik hareketler sergileyenlerden arınabilirler. Girişimcilik üzerine ben yazmaya devam edeceğim. Sizler ise cesaret göstermek zorundasınız. Aklınızdaki projeleri, geleceğin yeni medya şirketlerine ya da yeni internet teknolojilerine kadar ulaştırabilmeniz için gerekli yolları da paylaşıyor olacağım. Herkese bol bol harika fikirler diliyorum!

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir