GirişimcilikE-Ticaret

Kiralama Modelli E-Ticaret Girişimleri

Girişimci için girişim fikirler bulmak kolay. Kaynak yaratmak ise zor. Girişimler için güzel bir blog sitesi hazırlıyorum. Bugün de...

Eskidendi fiyakalı bir fabrikatör olmak. Yılların tecrübesini ve ham maddeyi alıp, son kullanıcıya yani tüketiciye satacağınız ürünler üretmek artık eskisi kadar parlak bir fikir değil. Devir değişti. Sanırım bu blogda en çok kullandığım kelime grubu. Aslında blogda anlatmak istediğim çoğu şey de devrin değiştiği ile alakalı şeyler. Peki şimdi durum nasıl? Yılların tecrübesini, yüzlerce kişiye istihdam sağlayarak, on binlerce metrekare alana fabrika kurarak elde edilen 1 milyon doları düşünün. Şimdi de 1 ayda yapılmış mobil uygulama ile o uygulama fikrini dünyaya kabul ettirip kazanılan 1 milyon doları düşünün. Devir böyle bir devir. İthal Girişimler serimizde ikinci bölüm ile karşınızdayım!

Peki e-ticaret modelleri üzerinde sıkça konuşuyoruz. Danışmanlığını yaptığım şirket de bu e-ticaret modelleri üzerine benden destek aldı ve kutu aboneliği mevzusuna geliştirme yaptık. Yani başarısız olabilecek bir model üzerinden düzenlemeleri yaparak bir önceki döneme göre %200’ün üzerinde kâr sağladık. Bugün de başka bir iş modeli üzerine yazıyorum. Kiralama işi paradan dahi eski bir anlaşma. İnsanlar tarlası boş olduğunda, yeni hasat yaptığında ya da nadasa bıraktığında tarım araçlarını ürün karşılığında kiraya verirlermiş. Günümüzde ise girişimlere eski alışkanlıklar ve fikirler ilham kaynağı olmaya başladı. Çünkü girişimlerde “tüketilmeyen” modeller de oldukça kârlı.

Eşya kiraya vermek güzel bir fikir olarak yıllardan beri kullanılıyor. Örneğin profesyonel kamera ekipmanları yıllardır kiralanıyor. Amatör düzeyde de son kullanıcı için oyun konsolu kiralanması, otomobil kiralanması, 2 tekerli motorlu ve motorsuz taşıtların kiralanması gibi iş kolları mevcut. En sık rastladığımızda ev ya da dükkan gibi barınma alanlarının kiralanması. Peki bu kiralama üzerine nasıl iş modelleri geliştirilebilir? Nasıl girişimler iş yapar ya da bir girişimcilik abidesi ortaya konulabilir?

Son zamanlarda en başarılı girişimlerden birisi Airbnb. Ev, daire hatta oda bile kiralanabiliyor. Özellikle turistlerin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen uygulama mükemmel bir girişim olarak tanımlanıyor. Taşınmaz malların ya da otomobil gibi kayıt altına alınan malların kiralanması kolay. Bunun üzerine yapılan tüm girişimler en az güvenlik problemiyle geliyor. Ancak eşya kiralama fikri oldukça riskli bir girişim modeli olurdu. Örneğin Airbnb gibi bir eşya kiralama uygulaması düşünün. Muhtemelen her 2 kiralama anlaşmasından 1 tanesi problemli olacaktır. Eşyanın eskitilmesi, hasar görmesi, sorun oluşturması, kaybolması, çalınması, bir başkasına kiraya verilmesi vb. sorunlara çözüm üreten insana güzel bir iş fikri de benden olsun!

Bunun dışında getir gibi araçlarla acil ihtiyaçlar için önemsediğiniz bir kategoride “kiralama” modelli girişimlere kafa yorabilirsiniz. Girişimler hakkında bir içeriği daha geride bıraktık. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın!

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu