Gezi Blogu

Uçak Bileti Fiyatları Neden Yükseldi

Uçak bileti fiyatları neden yükseldi? En ucuz uçak bileti fiyatları nerede? Otobüsle yurt dışı gibi konularda bir blog yazısı hazırladım.

Dert yanma içeriği olmayacak. Evet belki 1 paragraf kadar durumdan haz etmediğim konusunda yazacağım. Fakat sonra nedenlerine ve alternatiflerine değineceğim. Uçak bileti fiyatları neden arttı, hatta aldı başını gitti?

Öncelikle kısa kısa dert yanayım. Şöyle bir “everywhere” olarak baktım İstanbul çıkışlı biletlere, dedim kaçılacak nereler var 3-4 günlüğüne. Maşallahımız var 2 kişi 2.000 TL’nin üstünde orta mesafe rotalar. Hatta bazı kısa mesafe rotalar da dahil buna. Vizesiz Avrupa için 2 kişi 2.500 TL civarına bir maaliyeti oluyor. Oteliyle filan 4.000 TL diyelim. Peki biz ne yapalım, Kilyos sahilinde donla denize girecek halimiz de yok hani…

Öncelikli sebebi vergilerde farkedilemeyen bir artış söz konusu. Keza ayrıntılı olarak bilet bilgilerine baktığınızda göreceksiniz, artık neredeyse bir bilet de vergilere alıyoruz. Yine uçak bileti fiyatları artışında önemli bir etken döviz kuru. Bizim Lira eridi gitti, yerinde sabit duran dolar ve euro ise cebimize fazla gelmeye başladı. 200$ olan bileti 3 sene önce 407 TL’ye alırken, şuan yine 200$ olan bileti 703 TL’ye almaktayız. Vergi farkıyla beraber neredeyse 300-370 lira ortalama 1 yurt dışı biletinde gerçekleşen değişim. Vizeler kalkıyor güzel, pasaport gerekliliği dahi kalkıyor eh o da güzel, para birimimiz bu şekilde değer kaybettiği sürece o güzelliklerin hiç bir anlamı olmayacak bunu anlamamız gerekiyor.

Peki ne yapalım. Öncelikle hala uçakla gitme ısrarında olanlar için alternatif sunayım. Gidip şak diye ilgili firmanın web sitesinden uçak bileti almak yerine tur firmalarına yönelin. İçinde rehberlik, panaromik geziler vs barındırmayan turlara (yani sadece uçak-transfer-otel) göz atın. Tur firmaları anlaşmaları gereği isimsiz şekilde uçak bileti ayırtabiliyorlar önceden. Üstelik kur artışı olursa da, bileti ayırttıkları kurdan değerlendirip bunu bizlere bir kampanya gibi sunabiliyorlar. Yani hem erken rezervasyonu geç şekilde kullanabiliyorsunuz, hem de kur artışından etkilenmiyorsunuz. Bir diğer alternatif maalesef ki otobüs. Ancak otobüs ile yurt dışı dezavantajları saymakla bitmez. Ben bir kaç tanesinden bahsedeyim sizlere. En önemlisi vizesiz ülkelere bile otobüsle giderseniz vize alıyorsunuz. Şöyle ki, Sırbistan’ın Belgrad şehrine uçakla giderseniz vizesiz. Ancak otobüsle giderseniz Bulgaristan güzergahını kullanacağınız için mecburi vize alıyorsunuz. Ancak dediğim gibi fiyat olarak sizi tatmin edecektir. İyi hesap kitap yapmanız gerek.

Ben de son Antalya uçuşumda www.biletbayi.com kullandım ve ciddi anlamda ekonomik oldu uçuşum. Avrupa’ya vizeli vizesiz seyahatlerinizde de ekonomik çözümler sunuyorlar, bilginiz olsun. Uçak bileti fiyatları artsa da, Biletbayi’nin sunduğu ekonomik uçak bileti fiyatları sayesinde siz gezginlerden o seyahatler kaçamaz! Vizeli vizesiz Avrupa seyahatlerinizde iyi eğlenceler!

Sponsorlu İçerik

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Etiketler

4 Yorum

  1. Merhabalar , biletbayi.com’un bu tarih butonunda fiyatları sunması gerçekten başarılı ilk defa gördüm , fiyatlarda yurt dışı bilet fiyatlarına göre baya bir ucuz kıyaslama yaptığım zaman başarılı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı