Günlük İçerikler

Youtube Fikirleri Arşivi Yapmak

Youtube platformunda içerik üretmek zorlaşmışken, gerçekleştirdiğim bir projeden bahsettim. Youtube fikirleri hakkında her şey bu içerikte.

Youtube Türkiye, şu anda tarihinin zirvesine çok yakın. Youtuberlar, Youtube için video fikirleri ararken, youtuber adayları ise kanal fikirleri ve konsept fikirleri arayışına girmiş durumdalar. Ben de bir süredir ortalardan kayboldum ve Youtube Fikirleri başlığında, sizlere kanal fikirleri, video fikirleri ve konsept fikirleri verebilecek bir arşiv oluşturmaya karar verdim.

Bu arşivi Youtube Fikirleri ya da Video Fikirleri olarak isimlendirebileceğimiz bir web sitesinde yapmak en mantıklısı olacaktı. Şimdi size bu sitenin genel bir tanımını, ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını anlatayım.

İlgili Blog İçerikleri

Öncelikle Youtube Fikirleri olarak düşündüğüm site, herhangi bir isim problemi yaşamaması açısından VideoFikirleri.com olarak gün yüzüne çıkmak zorunda kaldı. Bu sitede bahsettiğim tüm fikirler, rehberler ve yardım olanakları olacak. Alt başlıklarda incelemeye devam edelim.

Video Fikirleri sitesi ne işe yarar?

Öncelikle bu site, tamamen içerik odaklı ve işlevsel olarak ekstra bir mantığa ihtiyaç duymayan yapısı ile sadece arşiv oluşturma amaçlı üzerinde çalıştığım bir proje. Video Fikirleri olarak isimlendirdiğim projede asıl amaç video fikirlerini senaryolarıyla, kolaylık seviyesiyle ve ipuçları ile birlikte verip, Youtuber adayları için bir arşiv oluşturmak. Burada kolaylık seviyesinden kastım; 4 ana parametrede video fikirleri değerlendirmesi.

 • Oyuncu/Figüran: Ne kadar yüksek puana sahip olursa, oyuncu veya figüran gereksiniminin o kadar az olduğunu; ne kadar düşük puana sahip olursa, o kadar zor seviyede oyunculuk yeteneği gerektirdiğini ya da fazla sayıda figüran ayarlanması gerektiğini gösteren bir parametre.
 • Çekimler: Çekim teknikleri, kamera sayısı ve çekim eforu açısından değerlendirme yaptığım bu parametrede, puan ne kadar yüksek olursa, o kadar kolay bir kameraman işi olacaktır.
 • Kurgu: Youtuberları en çok zorlayan konulardan bir tanesi olan kurgu parametresi, ham videonun ne kadar bölüneceği, birleştirme ve montaj tekniklerinin zorluğuna, sayısına ve işlemci üzerindeki yüküne göre puanladığım bir parametre.
 • Bütçe: En önemli parametre. Özellikle genç Youtuber adaylarının en çok çekindiği konu olan bütçe tarafında, videonun potansiyel maliyeti açısından kolaylık seviyesini puanlayarak, bütçesiz yeni youtuberlara düşük bütçeli video fikirleri önermek amacıyla oluşturduğum ve karşılaştırdığım bir parametre.

Video Fikirleri nasıl çalışır?

Siteye girdikten sonra “Video Kategorileri” kısmından 2 ana seçenek arasından önce alfabetik, sonra da kategorilerine göre ayrılmış arşivi görebilirsiniz. Diğer seçenek olarak da, sizin erkek ya da kadın oluşunuza göre, çift ya da çocuk sayılabilecek yaşta oluşunuza göre fikirler mevcut. Buradan kategori tercihinize göre arşivlere ulaşabilirsiniz.

Ana sayfada ise en güncel video fikirleri, en popüler video fikirleri, en kolay ya da zor video fikirleri gibi sürekli güncellenen sıralamalara ve listelere ulaşabilirsiniz. Ana sayfayı otomatik olarak sürekli güncel tutacağız.

Ne tür Youtube fikirleri mevcut?

Youtube fikirleri derken, Youtube ile alakalı her şeyin olduğu bir rehber site hazırlamak istediğimden emin olabilirsiniz. Aşağıda mevcut içerik türlerini tam liste olarak ekliyorum.

 • Youtube video fikirleri
 • Youtube kanal fikirleri
 • Youtube konsept fikirleri
 • Youtube kanal tasarımı fikirleri
 • Youtube video yükleme rehberi
 • Youtube kamera önerileri
 • Diğer video platformları için rehberler
 • Video senaryoları
 • Youtuber olmak için gerekenler
 • Adım adım fenomen olmak
 • Youtube kanalı için gerekli ekipmanlar
 • Youtuberlar için sosyal mecralar
 • Ve bir çok rehber

Kısaca ağzına kadar dolu bir içerik arşivi oluşturmaya başladım. Sizler de aşağıdaki adresten Youtube Fikirleri ya da Video Fikirleri olarak adlandırılabilecek web sitesini ziyaret edebilir, geri bildirimlerinizi bana iletişim kanalı ile gönderebilirsiniz.

Video Fikirleri: https://videofikirleri.com

2 Yorum

 1. Demek ki isteyince üretilebiliyormuş. Bizim youtuberlarımız yurtdışından uyarlamayı severler. Umarım şu projene tıklayıp okumaya üşenmezler. Tebrikler ihtiyaç karşılanacak diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir