Girişimcilik Blogu

E-Ticarete Nasıl Başlanır?

E-ticarete nasıl başlanır? E-ticaret yazılımları nelerdir? E-ticarette büyümenin ve güçlü girişlerin ipuçları... Tamamı bu içerikte!

E-ticarete atılıp atılmamak konusunda kararsız olanlara rehberlik edebilecek harika bir içeriğe hoşgeldiniz! Bu yazı içerisinde elinizdeki ürünleri en hızlı şekilde internetteki müşterilerinize nasıl taşıyacağınızı ve en hızlı şekilde nasıl satacağınızı öğrenebilirsiniz. E-ticarete nasıl başlanır, neler kullanmak gerekir ya da hazır e-ticaret siteleri hakkında her şeyi madde madde başlıklarla aşağıdan takip edebilirsiniz.

E-ticarete nasıl başlanır?

E-ticarete başlamak aslında çok kolay ve hızlıca geçen bir süreç. Ancak tecrübesizlik ya da kararsızlıktan uzayan süreler hem ekonomik olarak, hem de psikolojik olarak insanlara zarar veriyor. Normal şartlarda bir tacir ya da şirketseniz, tek yapmanız gereken internette ürünlerinizi yayınlayabileceğiniz bir site açmak ve ürünlerinizi burada yayınlamak. Ancak tabi ki bu tek adımla işler bitmiyor. Satışa başlamadan önce şunları halletmeniz gerekiyor:

 • Ürünlerinizin girişini gerçekleştirmek
 • Ürünlerinizin profesyonel fotoğraf çekimini sağlamak ve fotoğrafları ürün sayfalarınıza yüklemek
 • Ürün açıklamalarını, teknik özelliklerini ve desi ağırlıklarını girmek
 • Kargo firması ile temas kurup, taşıma anlaşması sağlamak
 • Entegrasyon kurulumu için bir yazılımcı ile anlaşmak ve kargo entegrasyonu, ERP programlarının kurulumu, ERP entegrasyonu gibi ekstra işleri halletmek
 • Ürünlerinizin vergi oranlarını öğrenip site üzerinde gerekli ayarlamaları gerçekleştirmek
 • Tedarikçilerle görüşüp güncel ürün listelerinin barındırıldığı XML linklerinin teminini sağlamak
 • Ve diğer ufak işler

E-ticaret sitesi nasıl kurulur?

E-ticaret sitesi kurmak çok fazla aşamadan ve çok fazla seçenekten oluşan bir iş olarak göze çarpıyor. Öyle ki, işin yazılım tarafı ayrı, işlev tarafı ayrı ve son olarak tasarım tarafı ayrı değerlendiriliyor. Yazılım kısmını açacak olursak; site kısmı işin görünen kısmı, entegrasyon yazılımları kısmı ise işin mutfağı olarak değerlendirilebilir. Biz önce kullanıcılarla alakası olacak bölümü ele alalım.

E-Ticaret Sitelerinin Geleceği

Hazır e-ticaret yazılımları nelerdir? Tercih edilmeli mi?

Hazır e-ticaret siteleri ya da yazılımları denildiğinde akla direkt olarak bir kaç site gelse de, bu işin çok daha ayrıntılı bir şema ile açıklanmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Hazır e-ticaret siteleri

Bazı şirketler kendi yazılımları üzerinden kendi sunucularında harika siteler oluşturmanızı sağlıyor. Özellikle ülkemizde bu konuda ciddi bir rekabet bulunmakta.

 • Ticimax, hazır e-ticaret yazılımları arasında en iyi entegrasyona ve en iyi stabiliteye sahip site olarak göze çarpıyor. Ticimax, gerek pazarlama anlamında, gerek ürün yönetimi anlamında diğer yazılımlara göre epey avantajlı. En büyük dezavantajı ise destek birimlerinin diğerlerine nazaran daha bilgisiz personellerden oluşması. İstediğiniz şeyi ancak 5 ticket ile anlatabiliyorsunuz.
 • İdeasoft, hazır e-ticaret siteleri arasından en çok tercih edilenlerden bir tanesi.

E-ticarete uygun CMS seçenekleri

Bu seçenekler arasından en çok tercih edilenleri aşağıda tanımlayalım.

 • WordPress, söz konusu her ne olursa olsun dünyadaki en iyi içerik yönetim sistemi olarak en çok kullanılan yazılım. Woocommerce eklentisi ile birlikte bu içerik yönetim sistemini harika bir e-ticaret sitesine çevirebiliyorsunuz.
 • Opencart, diğer CMS’lerin aksine e-ticaret odaklı bir içerik yönetim sistemi. Diğer e-ticaret CMS’lerine göre çok daha fazla kaynağa, çok daha fazla temaya ve çok daha fazla eklentiye sahip olmasıyla iyi bir avantaj sağlıyor.

E-ticarette SEO ve SEM

Devam edecek.

E-ticarette sosyal medya yönetimi

Bu konu hakkında harika bir içeriğe sahibim.

E-Ticaret ve Sosyal Medya

E-ticaret reklam bütçesi nasıl ayarlanmalı?

Devam edecek.

E-ticaret satış kanallarından hangileri tercih edilmeli?

Devam edecek.

E-ticaret ofisi için gerekli personel sayısı

Devam edecek.

Etiketler

2 Yorum

 1. Ellerinize sağlık hocam. Özellikle Opencart ve Magento için ayrıntılı rehberler hazırlarsanız harika olur. Çünkü en ucuz e-ticaret sitesi çözümlerini bu 2 cms sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı